TOLERANCIJOS PAMOKOS MOKINIAMS: KAIP SUKURTI VIENINGĄ KLASĘ?

Pasauliui stebint XXI a. siaubingą tragediją patiriančią Ukrainą, šiomis nerimo ir skausmo persmelktomis dienomis, turbūt ne vieno iš mūsų širdis užliejo ir pyktis bei agresija. Šios emocijos yra natūralus mūsų proto pasipriešinimas stresui, bejėgiškumui ir baimei. Tačiau dabar ypač svarbu mokėti įvardinti savo jausmus, reaguoti į organizmo siunčiamus signalus, na, o jeigu nepavyksta su visomis sunkiomis mintimis susitvarkyti pačiam – ieškoti pagalbos. Emocinės pagalbos ir paramos šaltinis taip pat esate ir Jūs – savo mokiniams. Juk pedagogas – tai tas žmogus, kuris kaip mama ar tėtis visada bus šalia: padės vaikui žengti pirmuosius žingsnius į mokslo pasaulį, parodys literatūros turtus, ugdys vaiko pasaulėžiūrą ir padės skleistis charakteriui, o galų gale – užaugins jį kaip unikalią asmenybę. Mokytojas bus šalia ir tuomet, kai mokinys ieškos pagalbos, atsakymo į galvos skausmą keliančius klausimus ar nežinos, kaip susitvarkyti su patiriamu nerimu. Nerimas vaikui, visiškai taip pat kaip ir suaugusiajam, sukelia pyktį, o pyktis iššaukia netoleranciją kitam. Dabar, kaip niekad svarbu išlikti vieningiems ir tolerantiškiems.

Taigi, kaip Jūs galite savo mokiniams padėti tai padaryti?

Visų pirma, nepamirškite, kad Jūs esate didžiausias pavyzdys ir autoritetas savo mokiniams, tad tai, kaip Jūs reaguojate į situaciją, kokius komentarus sakote – viską tai girdi mokiniai ir vėliau atkartoja bendraudami su kitais vaikais. Labai atidžiai galvokite, kokie žodžiai ir pasisakymai išeina iš Jūsų lūpų, nes juos išgirdę mokiniai vėliau naudos ir savo žodynėlyje.

Užkirskite kelią netolerancijai, parodydami mokiniams, jog nors jie ir skirtingi: galbūt kai kurie namuose su tėveliais kalba kita kalba ar turi nelietuvišką pavardę – tuo pačiu metu visi mokiniai turi ir begalę panašumų, kurie juos vienija. Kaip tai padaryti? Efektyviausias ir vaikams labiausiai patinkantis būdas – žaidimas. Paprašykite mokinių pasiskirstyti į grupeles pagal pomėgius, dalykus, kurie jiems labiausiai sekasi mokykloje, mėgstamiausią spalvą ar pagal tai, kokį augintinį turi namuose. Klausimų variantų gausybė – viskas priklauso nuo Jūsų kūrybiškumo. Klausiate, kaip šis žaidimas konkrečiai padės mokiniams tapti tolerantiškais vieni kitiems? Atsakymas: mokinys pamatys, kad klasės draugas, su kuriuo jis nešnekėjo dėl savo įsitikinimų ar sukaupto pykčio dėl šių dienų situacijos – taip pat, kaip ir jis, yra „pamatęs galvą“ dėl futbolo. Va čia tai geras! Bendras pomėgis – futbolas, taps jų pokalbio pradžia ir labai tikėtina – draugystės pradžia. Taigi, mokiniai suvoks, kad tarp jų yra taip pat kačiukus auginantys, ar knygas apie Harį Poterį dievinantys vaikai  – ir jie yra visai ne priešai, o draugai, su kuriais galima diskutuoti ir bendrauti. 

Dar vienas būdas, padėsiantis Jums parodyti mokiniams tolerancijos svarbą – pavyzdžiai iš realaus gyvenimo. Žinoma, visi filmai ar knygos apie patyčias ir netoleranciją kitam, tikrai netiks visiems vaikams. Reikėtų atsižvelgti į tai, kokio amžiaus yra Jūsų mokiniai ir pagal jų raidą parinkti mokomąją medžiagą. Realių situacijų parodymas – tai itin veiksmingas būdas, padedantis mokiniams geriau suvokti, kaip jaučiasi tas, iš kurio yra tyčiojamasi ar tas, kuris yra visų atstumtas. Kalbėti yra taip pat be galo svarbu: diskusijos su vaikais gali iškelti jiems daugybę klausimų ir paskatinti būti tolerantiškesniems. Tačiau kaip ir žinote, vaikams vieni dalykai pro vieną ausį įeina, pro kitą išeina. Todėl svarbu nuolat priminti apie toleranciją, skatinti juos priimti ir kitokį mokinį į savo draugų ratą. Jūsų išsakytas mintis ar turėtą diskusiją su mokiniais gali pagrįsti ir vizualiai įprasminti filmas ar video medžiaga apie toleranciją. Tuomet vaikai pamatys, kaip elgtis ar nesielgti konkrečiose situacijose, matys gyvas emocijas ir žmonių jausmus. Šiuolaikiniame technologijų ir kūrybos pasaulyje, tikrai daugybė įvairių filmų ar knygų pasirinkimo visomis temomis, taip pat ir apie toleranciją bei patyčias. Tad paieškoję internete tikrai rasite Jums priimtiną filmuką ar tekstą, kuris parodys mokiniams, jog tolerancija kitam – be galo svarbu. Jeigu Jūsų mokiniai dar maži, puikiai tiks ir žinomi animaciniai filmukai, tokie kaip: „Šrekas“; „Monstrų biuras“ ar „Ralfas Griovėjas“. Šiuose filmukuose yra užkoduota žinutė, kad reikia priimti kitokį žmogų, o jo unikalumas ir išskirtinumas neturėtų būti pajuokos ar atstūmimo priežastimi. 

Galiausiai, pristatykite vaikams kitų šalių kultūrą ir taip supažindinkite juos su pasauliu. Paprašykite mokinių paruošti prezentacijas apie jų pasirinktos šalies papročius, tradicijas, maisto kultūrą ir tos šalies gyventojų išskirtinumą. Mokiniai pamatys, jog kiekvienos šalies piliečiai turi savitus įpročius, gyvenimo būdą, kuris galbūt kardinaliai skiriasi nuo mūsų įprastos rutinos. Taip praplėsite vaikų pasaulėžiūrą, o jų žinios apie kitas kultūras, taps kliūtimi sklisti netolerancijai. Be to, svarbu nepamiršti, jog tolerancija visų pirma prasideda nuo mūsų: kaip mes vertiname save, ar didžiuojamės tuo, kas esame, savo kitokia kultūra ar kalba. Mokiniams tai ypač svarbu suvokti, nes parodžius jiems, kad kiekvienas turime savo unikalią istoriją, kurią reikia vertinti, jie vertins ir kitų vaikų istorijas, patirtis ir kultūrą. 

Taigi, apibendrinant, galima teigti, jog ugdyti mokinių toleranciją kitokiam vaikui galite: rodydami pavyzdingą savo elgesį bendraujant su kitais žmonėmis, žaidimo pagalba, kuris išryškins mokinių bendrumą ir padės tapti draugais, realaus gyvenimo pavyzdžiai bei kitų kultūrų pristatymas ir didžiavimasis savo unikalumu. Pasinaudoję šiais patarimais, turėsite vieningą, draugišką ir vienas kitam padedančią klasę. 

 

Jeigu ši informacija Jums buvo vertinga, pasidalinkite ja su kolegomis.