Studentiškas darbas Londone: darbų daug, atlyginimas – beveik tas pats
Londone darbo pasirinkimas platus net studentui: galite dirbti, taip sakant, kūnu, galite įdarbinti protą. Tačiau bet kokiam darbui gauti labiausiai trukdys vietinės patirties ir rekomendacijų trūkumas.
Jei nuspręsite uždirbti iš jauno kūno stiprumo, Londone yra nemažai alternatyvų. Pvz., minti „rikšos“ dviratį. Tai gana nesena paslauga, padedanti londoniečiams keliauti po centrą pigiau nei taksi ir greičiau nei savomis kojomis. 10–15 min. kelionė kainuoja apie 10–15 svarų sterlingų, pajamos dalijamos su dviračio savininku. Uždarbis žiemą – 60–70, o vasarą – iki 130 svarų sterlingų už 8 darbo valandas kasdien.
Yra siuntas pristatantys kurjeriai ant dviračių, bet čia uždarbis gana menkas, nes mokama už pristatymą, o ne darbo laiką. Tad minti reiktų greitai ir toli: toks studentiškas darbas tinka nebent kūnui pastiprinti.
Yra ir kita rinka, kuri dar neišsivysčiusi Lietuvoje: nuosavų namų tvarkymas. Daugelis londoniečių nenori savo brangaus laiko skirti namų ruošai, bet ir nepasiruošę už tai mokėti daug pinigų prašančioms agentūroms, tad galimybės įsidarbinti čia plačios. Mokama paprastai daugiau nei dirbant padavėju, o ir darbo valandas galima pasirinkti pačiam. Paslaugos dažniausiai reikia kartą per savaitę, o dažnas namas – dienos darbas. Atlygis – 7,5–10 svarų už valandą; dirbant tiesiogiai savininkui, atlyginimas didesnis.
Dar kita, sėslesnė galimybė: sargauti arba dirbti apsaugoje. Tam reikalingos licencijos, bet studentiškas darbas gali būti ir naktinis, ir kartais reikalauja tik kur nors pabūti. Dar vienas variantas – užsiregistruoti laikiną, padienį darbą siūlančiose agentūrose. Tai gali būti ir tvoros dažymas, ir perkraustymo darbai, ir daržovių pjaustymas virtuvėse, kai kurie iš darbų savaitgaliniai.
Proto reikalaujantys darbai irgi įmanomi
Yra galimybių uždirbti ir iš proto: Londone yra daugybė agentūrų, tiekiančių laikinus darbuotojus tam tikrai verslo sričiai. Yra žiniasklaidos, IT, inžinerijos, medicinos seselių, slaugytojų, finansų darbuotojų ir šiaip netikėtai (pvz., dėl ligos) atsiradusių vietų užpildymu užsiimančios įdarbinimo agentūros. Patirtis yra, ko gero, labiausiai vertinama darbuotojo savybė, tad jei nusitaikėte dirbti kokioje nors srityje, itin vertinga užsiregistruoti ją aptarnaujančioje agentūroje. Yra ir bendro pobūdžio administracinių darbų, tokių kaip duomenų sistemos tvarkymas/pildymas ar klientų aptarnavimo centro darbai, kurie gali būti ir pamaininiai.
Dar viena galimybė – dirbti kita nei anglų kalba. Tokių žmonių prireikia įvairiems verslams, turintiems ne anglakalbių klientų. Jie kreipiasi į daugiakalbius darbuotojus siūlančias įdarbinimo agentūras. Aš, pvz., dirbau tarptautinį reklamos festivalį organizuojančioje bendrovėje ir bendravau su klientais rusiškai už 10 svarų per valandą.
Patirtis, rekomendacijos ir dar kartą patirtis
Britanijos darbdaviams darbo patirtis yra itin svarbi. Ne mokslo laipsnis, ne iškalbumas, o patirtis padės gauti darbą, kurį jau esate kada nors dirbęs. Manęs yra paklausę, ar turiu patirties tvarkyti namus. „Kaip čia pasakius, visą gyvenimą!“ – tada išdidžiai atsakiau. Dabar man toks klausimas nebeatrodo beviltiškai keistas: jau žinau, kaip skirtingai žmonės apibrėžia švarą ir tvarką.
Be patirties, dar labai svarbios rekomendacijos. Į jas čia žiūrima labai rimtai, bet tai nebūtinai buvusio darbdavio rekomendacijos. Gali rekomenduoti ir draugai, kuriuos potencialus darbdavys pažįsta. Kartais darbdaviai net moka, ir nemažai, tokiems rekomenduotojams (kitu atveju reikėtų mokėti agentūrai). Bet tik tada, jei rekomenduotasis pasirodo tinkamas darbininkas. Tad vienas patikimiausių darbų radimo šaltinių lieka tas pats: pažįstami.
„Per draugus sužinojome, kad reikia padėjėjų Vemblio stadione NFL rungtynėse. Susiorganizavome ir dirbome dieną: pardavinėjome programėles po 10 svarų, prekiavome kita atributika“, – pasakoja Adomas Liutkevičius, šį rugsėjį pradėjęs studijuoti Londone.
Pasak jo, studentų darbai įvairūs, bet apmokami panašiai. „Vienas dirba sūrio sandėlyje, pakuoja užsakymus, keli – bare padavėjais po paskaitų. Atlyginimas panašus, apie 7 svarus per valandą. Atlyginimas priklauso nuo patirties, rekomendacijų. Ne tiek svarbus pats darbas, svarbiau geras atlygimas ir lankstus grafikas“, – sako jis.
Moko, kad negalima tiesiog mušti žmonių
Kitaip nei Lietuvoje, jei darbui reikalinga licencija, liežuvio miklumas nepadės. Kaip sakė vienas apsaugoje dirbantis pašnekovas: „Niekam neįdomu, koks tu karatistas buvai Lietuvoje, licencijos vis tiek reikia, ir vietinės patirties reikia“. Licencija kainuoja 220 svarų, kursai – apie 150 svarų. Kaip sakė pašnekovas, kursuose moko šio bei to, kad ir to, kad „negalima tiesiog mušti žmonių“.
Vienas geriausių smulkių darbų šaltinių yra gumtree.co.uk, kur skelbimus deda agentūros, o ir pačiam galima nemokamai pasiskelbti. Dažnai universitetai padeda/pataria ar net pasiūlo darbą, tarkim, nuosavame universiteto bare. Darbo reikia ieškoti ten, kur jis yra: naujoms mamoms dažnai reikia pagalbos prižiūrint vaikus ar tvarkant namus. Raskite, kur renkasi jūsų apylinkės jaunos mamos (mumsnet.co.uk ir netmums.co.uk yra gera paieškos pradžia). Tokios pat pagalbos gali reikėti neįgaliesiems ar senesniems žmonėms – raskite, kaip surasti juos.
Aš kažkada esu kabinusi skelbimus bažnyčiose: jei skelbimų lenta yra, vadinasi galima ir reikia ja naudotis. Rezultatai buvo geri. Na, ir, žinoma, specializuotos agentūros, vietiniai savivaldybės laikraščiai, neužmirškite ir leidinių lietuvių/rusų kalbomis. Štai viename tokių ieškomas, žinoma, patyręs krepšininkas lietuvių komandai. Neparašyta, bet gal ir mokės.