Sėkminga karjera: 12 taisyklių studentams
Darbo paieškos – nelengva užduotis studentams, o ir tiems, kurie neseniai studijas baigė. Tačiau sėkminga karjera priklauso ne vien nuo to, ar jums nusišypsos laimė darbo pokalbyje. Labai daug gali padaryti ir pats asmuo, tačiau niekas per vieną dieną nepavyksta. Savo sėkmingą karjerą konstruoti galite pradėti žymiai anksčiau, o svarbiausia – tikėti tuo, ką darote.
Pateikiame jums keletą sėkmingos karjeros taisyklių, kuriomis galbūt pasinaudosite, o gal surasite savyje daugiau motyvacijos siekti svajonių karjeros aukštumų.
- Viena iš taisyklių, kurios turite laikytis atėję į darbo pokalbį – tai patikti savo darbdaviui. Kad ir kaip keistai nuskambės, bet kartais į darbą bus priimtas tas, kuris turės mažiau patirties, bet sudarys geresnį pirmąjį įspūdį. Dauguma darbdavių mieliau išmokys dirbti jiems patinkantį žmogų nei į darbą priims patirties turintį asmenį, bet tokį, kuris paliko nekokį pirmąjį įspūdį.
- Leiskite, kad jus valdytų aistra, o ne vien šaltas protas. Teigiama, kad tie, kurie profesinėje srityje ne visada vadovaujasi tik protu, pasiekia daugiau, nes būna įkvėpti aistros siekti didesnių rezultatų. Žinoma, nepamirškite ir šalto proto, kuris kartais leis priimti teisingesnius sprendimus, tačiau taip pat ir nevaržykite savęs surizikuojant.
- Stenkitės kuo daugiau bendrauti su savo srities specialistais, kurie jums papasakotų apie karjeros galimybes ir perspektyvas, o gal net netikėtai galėtų pasiūlyti darbą. Bendraukite su universiteto absolventais, draugų draugais ar net tolimais giminaičiais, jeigu jie darbuojasi tokioje srityje, su kuria jūs siejate savo ateitį. Įsitikinsite, kad jie yra linkę apie savo patirtį kalbėti labiau nei jūs manėte!
- Užsispyrimas yra raktas į sėkmę, todėl negalvokite, kad studentams yra labai lengva susirasti darbą iš pirmo karto. Todėl jei kandidatavote į vieną darbo vietą ir to darbo negavote – nenusiminkite. Išsiųskite dvidešimt gyvenimo aprašymų ir būkite kantrūs, darbdaviai tikrai jus pasirinks, tačiau sėkmė lydi ištvermingiausius ir tuos, kurie iškart nenuleidžia rankų.
- Jei turite galimybę, pasinaudokite įvairiomis universitete siūlomomis tarptautinės praktikos galimybėmis ir stažuotėmis. Tokios praktikos suteikia šansą pamatyti, kaip darbas vyksta kitose užsienio valstybėse, kokios suteikiamos galimybės darbuotojams bei įgyti tarptautinės patirties, kurią tikrai vertins kiekvienas darbdavys.
- Stenkitės įgyti komandinio darbo patirties dar iki ieškantis darbo. Jei svarstote, ar vertėtų prisijungti prie universitete buriamos sporto komandos, bet nerandate tam motyvacijos, pagalvokite, kad tai jums gali praversti ir karjeros perspektyvoje. Ne vienas darbdavys ieško darbuotojo, kuris būtų tinkamas dirbti komandoje ir siektų bendro tikslo. Todėl jei neturite tikro darbo patirties komandoje, bent jau menką pliusą, bet užsidirbsite ir iš kitokio pobūdžio dalyvavimo komandinėje veikloje.
- Mokėkite įtikinti darbdavį. Kadangi esate jaunas studentas ir galbūt jūsų sukauptos patirties bagažas dar nėra toks didelis, turite įtikinti darbdavį, kad esate pakankamai kvalifikuotas, kad darbą atliktumėte gerai. Bandykite savo patirties spragas užkamšyti asmeninėmis savybėmis, sukurkite gerą pirmąjį įspūdį, bet kartu ir būkite kuklūs.
- Stenkitės būti lankstūs ir prisitaikantys bei nerodykite per didelio savo ego. Tuo ypač turėtumėte vadovautis naujame darbe, kad per daug neišsiskirtumėte ir nepradėtumėte sudaryti negatyvaus požiūrio į save. Prisiminkite, kad prastų ir menkų darbų nėra, o svarbiausia požiūris į darbą. Kuomet įgysite darbdavio pasitikėjimą, o šis pamatys, kad darbus atliekate atsakingai, jūsų neabejotinai lauks didesnės atsakomybės pareigos. Jei visgi jaučiate, kad darbe jums trūksta iššūkių, o jūs jaučiatės jau jiems subrendęs, nepabijokite pasikalbėti su darbdaviu ir būkite atviras bei informuokite, kad jau esate pasiryžę prisiimti daugiau atsakomybės darbe.
- Atvykę į interviu dėl darbo parodykite, kad jus domina ne tik siūlomo darbo pozicija, bet jūs domitės ir visa industrija, kurioje pretenduojate į darbo vietą. Pateikite kuo daugiau informacijos ir parodykite, kaip aistringai domitės šia sritimi bei kiek daug naudos gaus darbdavys, jei toks darbuotojas kaip jūs, papildys jo komandą.
- Parodykite savo potencialiam darbdaviui, kad jūs esate kitoks nei likusieji žmonės Žemėje. Pasinaudokite savo stipriosiomis pusėmis ir jį sužavėkite. Parodykite savo unikalią asmenybę, energiją, kitaip tariant tai, kas būtent jūs ir esate. Šios savybės jums leis atskleisti tai, ko negalite parašyti ant popieriaus, tai reiškia, ko darbdavys negali pamatyti jūsų gyvenimo aprašyme. Sukurkite savo potencialiam darbdaviui tokį įspūdį, kokio negalės sukurti niekas kitas, o svarbiausia, pasitikėkite savimi ir tikėkite tuo, ką darote ir kalbate. Jei tikėsite jūs, patikės ir darbdavys.
- Kai per darbo pokalbį pasakosite apie savo patirtį bei išsilavinimą, visada pabrėžkite, ką tai galėtų duoti jūsų darbdaviui. Papasakokite, ką jau esate išmokę ir kaip tai panaudotumėte naujajame darbe. Sukursite darbdaviui įspūdį, kad jūs nuolat mokotės iš savo patirties, visai nesvarbu, ar tai buvo vien sėkmingos patirtys, o galbūt pasimokėte ir iš savo nesėkmės, taip įtikindami darbdavį, kad tokios klaidos daugiau nepadarysite.
- Siekiant sėkmingos karjeros, stenkitės išnaudoti visas galimybes, net ir tas, kurios pasitaikys dar prieš ieškantis darbo. Pasidomėkite įvairiomis siūlomomis universiteto stipendijomis, nes jomis studentai nepasinaudoja dėl paprasčiausios priežasties – niekas tokiais dalykais nepasidomi ir apie tai nesužino. Jei turite galimybę gauti stipendiją už mokslinį straipsnį, išradimą ar panašų dalyką – būtinai tuo pasinaudokite, nes tai gali būti mažas laiptelis jūsų sėkmingos karjeros link.
Data: 2014-10-30