SEB pataria: „Keliaujant svarbiausia – sveikas protas“
Šis straipsnis priklauso serijai „SEB pataria“. Daugiau šios serijos straipsnių: Ateities karjera: kur uždirbčiau daugiausiai?
Studijos – puikus metas pamatyti naujas šalis, ypač dabar, kai pigių skrydžių bendrovės sudaro galimybę išmaišyti kone pusę pasaulio. Tačiau ką daryti, kad pigus būtų ne tik skrydis, bet ir visa kelionė?
Tinkamai planuojant, nakvynė gali ir nieko nekainuoti
Olandijoje studijuojantis ir dažnai į kitas užsienio šalis keliaujantis studentas Rokas sako, kad protingai planuojant, už nakvynę galima neišleisti nė cento. „Paprasčiausia, jei šalyje, kurioje lankaisi, turi pažįstamų ar giminančių, kurie gali tave priimti apsistoti. Jei keliauji ten, kur neturi draugų, taip pat lengvai gali rasti nemokamų variantų, pavyzdžiui, naudodamasis tokiais keliautojų bendruomenių tinklais kaip „Couchsurfing.com“, kurie yra gana populiarūs ir tarp lietuvaičių studentų“, – sako Rokas.
Visgi tiems, kurie kelionės metu nori daugiau privatumo ir ieško pigių viešbučių, SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė pirmiausia pataria tinkamai planuoti kelionės laiką. „Reikia turėti omenyje, kad keliaujant ne sezono metu viešbučiai dėl mažesnio turistų srauto mažina kainas. Be to, sutaupyti galima ir nakvynę planuojant iš anksto – apdairiems, pasiruošti mėgstantiems keliautojams daugelis viešbučių siūlo patrauklesnes kainas negu tiems, kurie nakvynę planuoja likus savaitei“, – sako J. Varanauskienė.
Didesnėms keliautojų kompanijoms daug keliaujantis studentas pataria nevengti ir nakvynės namų, kuriuose siūlomi daugiau keliautojų talpinantys kambariai. „Nakvynė užsienio nakvynės namuose paprastai būna gerokai pigesnė negu viešbutyje, be to, dažnai jie būna įsikūrę strategiškai patogiose vietose, netoli miesto centro, tad tai padeda sutaupyti ir transportui“, – sako Rokas.
Vietoj banknotų kišenėje – banko kortelė
„Jei tik įmanoma, keliaudamas visada atsiskaitau kortele, nes taip yra saugiau ir patogiau negu nešiotis grynuosius pinigus kišenėje. Mokėdamas kortele, galiu stebėti išlaidas ir parduotuvėje neturiu perskaičiuoti grąžos. Be to, tai padeda išvengti ir tokių situacijų, kai iš užsienio grįžti su krūva svetimos valiutos monetų ir turi ieškoti, kur Lietuvoje jas galėtum išsikeisti vėl į litus“, – sako Rokas.
Pasak SEB banko šeimos finansų ekspertės J. Varanauskienės, pastebima, kad keliaujantieji užsienyje vis dažniau įpranta atsiskaityti mokėjimo kortele, nes taip yra ne tik patogiau, bet ir pigiau. „Užsienyje iš bankomato pasiimti grynųjų pinigų yra gana brangu: ir valiutos keitimo kursas nėra palankus, ir tenka mokėti papildomus mokesčius už grynųjų pinigų paėmimą. Be to, kortelė sąskaitoje patogu turėti ir tam tikrą pinigų atsargą nenumatytiems atvejams, nes juk gali nutikti visko: suges telefonas, suplyš drabužis ar tiesiog netikėtai norėsite nueiti į koncertą. Turėdami nors mažiausią finansinę atsargą galite keliauti daug ramiau, nebijodami, kad netikėtumai kelionėje užklups jus nepasiruošusius“, – sako J. Varanauskienė.
Vis dėl to šeimos finansų ekspertė pataria dalį pinigų vežtis grynaisiais, geriausia tos šalies, į kurią keliaujama, arba kita konvertuojamąja valiuta. Atokesnėse, turistų rečiau lankomose vietovėse galimybės atsiskaityti kortele gali būti ribotos arba bankomatas neveikti dėl techninių problemų. J. Varanauskienė rekomenduoja grynųjų pinigų turėti tiek, kad užtektų vienai nakvynei, vakarienei ar kelionei namo.
Aklai taupyti neapsimoka
Roko teigimu, keliaujant neverta taupyti visur, kur tik moki pinigus. „Dažnai girdžiu, kad kiti nusprendžia keliauti po lankytinas vietas pėsčiomis. Visgi aš keliaudamas niekados netaupau transporto sąskaita, nes pėsčiomis nepajėgsi aprėpti didelio miesto. Tokiu atveju geriausia pirkti terminuotą metro bilietą, – sako Rokas. – Taip pat patarčiau netaupyti ir maisto sąskaita, nes juk kultūrą pažinsi iš maisto. Tikrai įmanoma rasti vietinių kavinukių, kur ir patiekalų kokybė puiki, ir kainos nesikandžioja.“
Pasak dažnai keliaujančio studento, kelionės metu taip pat neapsimoka kainų užsienio valiuta keisti į litus. „Tokie skaičiavimai tik išgąsdina. Tad jei nori apsilankyti įdomiame muziejuje, geriausia tiesiog pirkti bilietą ir negalvoti , kiek jis kainuoja litais. Svarbu pirkti protingai – juk daugelyje vietų taikomos nuolaidos studentams, tad svarbu nepamiršti į kelionę įsidėti ir tarptautinį studento pažymėjimą“, – sako Rokas. Studentas taip pat pabrėžia, kad svarbu parengti ir gerą kelionės maršrutą. „Interneto forumuose gausu patarimų, kur nueiti, kur pavalgyti, ką pamatyti ar išbandyti. Vietiniai gyventojai mielai patars, kur galima pigiai ir skaniai vakarieniauti ar pusryčiauti – tereikia nebijoti jų pašnekinti. Galiausiai visada reikia pasikliauti sveiku protu – jei neišleisi visų turimų pinigų, bus tik geriau – likę 50 eurų tikrai pravers kitos kelionės metu“, – sako Rokas.
Rokui pritaria ir SEB šeimos finansų ekspertė. „Kelionės metu nereikia stebėti ir vertinti kainų, nes taip išlaidos gali pasidaryti nebekontroliuojamos. Išlaidas planuoti ir kainomis pasidomėti reikėtų prieš kelionę, kad paskui jos negąsdintų“, – sako J. Varanauskienė.
Šaltinis: SEB Jaunimas