Pulsas’15 | Menininkė M. Dirsytė: nereikia bijoti būti kitokiu, reikia siekti užsibrėžtų tikslų
Dvidešimt šešerių menininkė, performansų meistrė Monika Dirsytė tik laimingo atsitiktinumo dėka pasirinko skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje (VDA), tačiau kaip dabar teigia pati mergina – tai buvo geriausias jos gyvenimo pasirinkimas: „Niekada nebūčiau pagalvojusi, kad skulptūros studijos man suteiks galimybę būti savimi.“
Visada svajojusi apie tapybos studijas, šią svajonę įgyvendino visai neseniai ir pasirinko šios srities magistrantūros mokslus. Be studijų mergina vieną po kito įgyvendina savo meninius performansus, o šįmet vykusioje šiuolaikinio meno mugėje „Art Vilnius 2015“ su savo kūriniu „Aš tavo saulė“ buvo išrinkta geriausia menininke bei pelnė komisijos ir žiūrovų simpatijas.
„Šis apdovanojimas man reiškia labai daug. Žmonių neabejingumas man, kaip kūrėjai, yra pati didžiausia dovana. Tai skatina toliau judėti į priekį. Negalėjau patikėti, kad žiūrovai mane išrinko. Meno kūrinys be žiūrovo neegzistuoja, todėl šis įvertinimas man yra pats svarbiausias“, – džiaugėsi jauna menininkė.
Nebijojo būti nepopuliari
Baigusi mokykla Monika iškart žinojo, kad jos gyvenimas pasuks į menus, todėl net nemėgino žvalgytis į populiaresnes ir dažniausiai studentų pasirenkamas specialybes. Kaip teigia pati mergina – ji niekada nesiekė būti tokia kaip visi, todėl ir jos pasirinkimas nebuvo tradicinis.
„Niekada nebuvau populiari, greičiau – priešingai. Dėl to ir mano pasirinkimai niekada nebuvo populiarūs. Negalvojau ir apie pinigus. Maniau, jų vis tiek bus. Galvojau, kursiu meną, o šalia to – dirbsiu padavėja. Visgi tai sunkiai suderinama, bet aš taip gyvenau ir nesiskundžiau. Manau, pelnas, pinigai ateina tada, kai nuoširdžiai dirbi. Tiesa, pirmuosius pinigus uždirbau gal po penkerių metų“, – prisimena Monika.
Merginai dėl savo pasirinkimo niekada neteko gailėtis, o apie skulptūros studijas ji atsiliepia tik geriausiais žodžiais: „Mokantis patiko dėstytojų požiūris į studentą, nes čia nuo pirmo kurso buvo juo pasitikima ir žiūrima kaip į kolegą. Buvo skatinamos pačios geriausios studento savybės, vertinamas individualumas bei savitumas. Taip pat didelis privalumas, kad studentas beveik viską gali rinktis laisvai, nėra privalomų dalykų. Skulptūros katedroje peržiūros visada vyko atvirai, jų metu nori nenori buvai priverstas išmokti kalbėti apie savo darbus, diskutuoti ir analizuoti.“
Įkvėpimą randa sieloje
Ne vieną išraiškingą ir išsiskiriantį kūrinį pristačiusi Monika tikina, kad visada savo kūryboje akcentuoja žmogiškumą bei stengiasi, kad kiekvienas žmogus pajustų, ką norima tuo kūriniu pasakyti.
„Aš kalbu apie pačius skaudžiausius savo ir kitų žmonių taškus. Kalbu atvirai, kad būčiau suprasta ir pajausta. Mene labiausiai akcentuoju žmogiškumą. Būti žmogumi, tai vienu metu būti stipriam ir labai pažeidžiamam“, – kūrinių subtilybes vardina menininkė.
Specialių kūrybos ir įkvėpimo paslapčių ar mūzų merginai ieškoti nereikia. Kaip ji pati teigia – įkvėpimas jos sieloje: „Manau, kad įkvėpimas yra mano sieloje, nieko specialiai nedarau ir neieškau. Tai tiesiog yra vidinis troškimas kurti. Pats gyvenimas diktuoja, ką kurti.“
Ateities tikslai? Užkariauti pasaulį!
Paklausta apie ateities tikslus mergina nepraleidžia progos pajuokauti. Jei ko ir siekti – tai tik užkariauti pasaulį!
„Labai sunku susikurti ateities įsivaizdavimą. Kaip menininkė, norėčiau galbūt būti produktyvesnė. O tikslai išlieka kaip visada – užkariauti pasaulį!“, – šypsosi menininkė.
Dabar, jau patyrusi kūrėja, visiems, kurie nuspręs savo ateitį sieti su menu, siūlo neišsigąsti – meno pasaulis gali būti ir žiaurus, tačiau nieko nėra geriau, kaip siekti savo tikslo.
„Jauniems menininkams gali būti pradžioje sunku, nes reikia nemažai laiko įrodyti, atskleisti save. Net jeigu ir esi talentingas, nebūtinai reiškia, kad tavęs kažkas lauks išskėstomis rankomis. Meno pasaulis yra gana žiaurus ir, galbūt, ne visada teisingas. Dar vienas sunkumas, su kuriuo susiduria jaunas menininkas – tai finansai. Manau, kad menas yra brangus, o be to, reikalauja nemažai laiko. Tačiau kiekvienam jaunam žmogui palinkėčiau atkakliai siekti savo tikslo ir visai nesvarbu koks jis. Ir nebijokite pasirinkti kitaip negu visi“, – pasakojimą baigė Monika.
Straipsnio autorė Lina Skersytė