Odontologai susirūpinę: dantų ligos kamuoja vis daugiau jaunimo

closeup young Woman having toothache

Paskaitos, darbas, noras atsipalaiduoti ir linksmai leisti laiką su draugais jaunuolio dienotvarkę užpildo pilnai, todėl dažnai, rodos, tokia smulkmena kaip skylutė dantyje nesureikšminama ir vizitas pas odontologą atidėliojamas. Odontologai tokiu jaunuolių nerūpestingumu stebisi ir ragina dantų būklės į antrąjį planą nenustumti.

Ligos „jaunėja“ ir odontologijoje 

Jau ne naujiena tapusi tendencija, kad ligos pradeda kamuoti vis jaunesnius, pastebima ir odontologijoje: „Jaunuolių dantų būklė tikrai prasta, vis daugiau jų kreipiasi dėl kamuojamų dantų ir dantenų ligų, o kartais supratimo, kad reikia rūpintis savo dantimis, apskritai stinga. Tokios dantų priežiūros nuostatos suformuojamos dar vaikystėje: vaikai nėra mokomi, kad dantis prižiūrėti yra būtina, o tai turi įtakos dantų priežiūros nuostatoms ir vyresniame amžiuje. Dėl šios priežasties savo klinikoje studentams pradėjome taikyti nuolaidas ir bent taip stengiamės juos paskatinti pagaliau dantimis pasirūpinti“, – susirūpinimą jaunuolių dantų sveikata reiškia „Kaidens“ odontologijos klinikos odontologė Inga Ralienė. Apie tai, kaip taisyklingai prižiūrėti dantis ir ką daryti, kad dantų ir dantenų ligų būtų galima išvengti, su odontologe kalbamės išsamiau.

Delsti neverta

Pajutus dantų jautrumą, gėlimą, ėduonies ar kitų ligų pavojų galima įtarti ir patiems. Vis dėlto, kaip teigia I. Ralienė, į odontologą kreiptis neskubama, dažniausiai jo pagalbos prisireikia tik tada, kai skausmas jau tampa nebepakeliamas ir dažnai pasitaikančios ėduonies ar periodontito ligos jau yra įsisenėjusios. Dantų būklės ignoravimas – viena didžiausių dantų priežiūros klaidų, kuri be pasekmių neapsieina: „Kuo ilgiau delsiama, tuo daugiau tenka krapštyti kišenes. Iš paprasčiausio ėduonies gali išsivystyti dantų nervo uždegimas, delsiant dar ilgiau – periodontitas, galiausiai galima prieiti net prie to, kad dantį reikės šalinti ir implantuoti naują. Skaudžios pasekmės laukia ir ignoruojančiųjų dantenų uždegimą. Negydomas dantenų uždegimas gali išsivystyti į parodontozę – ligą, kai tirpstant kaului netenkama dantų. Dėl to savo pacientams visada sakau, kad dantys nelaukia, kol jūs nuspręsite, kada bus laikas apsilankyti pas odontologą. Apie tai jums praneša jie patys, todėl pajutus pirmuosius simptomus, reikia kreiptis nedelsiant“, – pataria I. Ralienė.

Dantų priežiūra – komandinis darbas

Žinant, kaip taisyklingai prižiūrėti dantis ir kruopščiai laikantis dantų priežiūros taisyklių, dantų ir dantenų ligų galima išvengti. Pasak I. Ralienės, reikia reguliariai lankytis pas odontologą, priklausomai nuo situacijos, 2–4 kartus per metus atlikti profesionalią burnos ertmės higieną ir, žinoma, dantų priežiūra kiekvieną dieną rūpintis savarankiškai: du kartus per dieną 2–3 minutes valyti dantis ir nepamiršti, kad nemažiau svarbu naudoti tarpdančių siūlą ir skalavimo skystį. „Visapusišką dantų priežiūrą sudaro veiksmų kompleksas, kurį atlieka neišskiriama odontologo ir paciento komanda. Didžiausią darbo dalį, be abejonės, turi atlikti pats pacientas, kiekvieną dieną kokybiškai ir taisyklingai valydamas dantis. Ar dantys valomi tinkamai, visada galima pasitikrinti odontologo kabinete“, – pokalbį užbaigia „Kaidens“ klinikos odontologė.

Nenustumk dantų būklės į antrą planą! ISIC ir Kaidens siūlo net tris nuolaidas visapusiškai dantų priežiūrai. Žiūrėk ČIA!

Tau gali būti įdomu: