Lietuviai World Music žanrą pristato pasauliui

Neužmiršk, jog su ISIC visi GMGyvai koncertų bilietai tau kainuos 20% pigiau! Žiūrėk ČIA

Turbūt visi muzikos klausytojai, daugiau besidomintys įvairių šalių kūryba, yra susidūrę su terminu „pasaulio muzika“ (world music). Šio žanro koncertus įprastai galima išgirsti Amerikoje, Vakarų Europoje, Australijoje, tačiau Rytų Europoje tokie pasirodymai vis dar yra naujiena. Siekdama ištaisyti šį trūkumą, organizacija „Gera muzika gyvai“ inicijavo „One Root Music“ agentūros, skirtos world music projektų pristatymui užsienyje, sukūrimą. Ši lietuvio Žilvino Švarplio įkurta agentūra žengia pirmuosius, tačiau užtikrintus žingsnius, skleisdama world music grožį pasauliui.

Jau aštuonerius metus aktyviai veikianti ne pelno siekianti organizacija „Gera muzika gyvai“ Lietuvoje sėkmingai vykdo savo misiją – mūsų šalies gyventojus supažindina su world music žanru bent kartą per mėnesį pristatydama profesionalių ir autentiškų atlikėjų iš įvairiausių pasaulio kampelių koncertus. Surengusi per porą šimtų pasirodymų Lietuvoje bei įgijusi naudingos patirties, organizacija praplėtė savo tikslus įkurdama „One Root Music“, kuri šį žanrą pristatys ir kitoms Rytų Europos šalims.

„One Root Music“ – tai muzikos agentūra, tikinti ir gyvenanti world music kuriama energija. Ji užsiima šio žanro muzikos prodiusavimu, įrašymu ir koncertų rengimu. Organizacija jungia skirtingų šalių ir kultūrų grupes, festivalius, klubus, žmones, muziką bei jos rėmėjus. Be to, kad skleidžia world music idėją Baltijos šalyse, ji tuo pat metu siekia Rytų Europos muziką pristatyti Vakarų šalių klausytojams.

Pats world music terminas, Vakaruose pradėjęs plisti XX a. antroje pusėje, dabar dažnai yra naudojamas apibūdinant įvairiausių pasaulio tautų (paprastai ne Europos ir JAV) etninę (liaudies) muziką. Taip pat juo yra įvardijama ir Vakarų pasaulio atlikėjų kūryba, kurioje gausu rytietiškų, egzotiškų motyvų, bei kiti muzikos stiliai, apimantys neįprastą skambesį ir instrumentus.

Tačiau world music tuo pat metu yra kur kas daugiau nei muzika – ji turtinga ir savo skleidžiama filosofija. Tai yra kūryba be jokių ribų bei sienų jungianti skirtingų šalių tradicijas su šiuolaikinio žmogaus jausmais. Ji atspindi dabartinį pasaulį, kuriame skirtingų kultūrų žmonėms vis daugiau bendraujant, dažniau eksperimentuojama ir su tradicine muzika. Todėl world music skatina skirtingų kultūrų susiliejimą, atvirumą bei atskleidžia visų žmonių vienovę.

11695979_878781762170587_6578192601562519583_n

„One Root Music“ įkūrėjas Žilvinas Švarplys, pastebėjęs vieningą žmonių norą kurti, inicijavo šią organizaciją, kad padėtų garsams iš skirtingų tradicijų ir vietovių susibėgti į bendrus kūrinius, koncertus bei įrašus. Pavadinimas „One Root Music“ (liet. „Vienos šaknies muzika“) atspindi ypatingą world music galią: atskiros kultūros gali kalbėtis net nemokėdamos bendros kalbos, o vien atsiverdamos viena kitai per muziką. Įvairios kultūros kaip ir jų kūryba yra tarsi skirtingos šakos, kylančios iš tų pačių šaknų – kad ir kokios jos yra skirtingos, tačiau tuo pat metu matome, kokios panašios jos gali būti.

„One Root Music“ kuruojami projektai „MaLituanie“ ir Solo & Indrė jau buvo pastebėti pasaulinėje world music rinkoje bei susilaukė pripažinimo. Solo & Indrė daina „Damma“ (liet. „Gervė“) laimėjo pirmąją vietą „World Music Network“ grupių konkurse. Greit po šio įvertinimo kora instrumentu grojančio senegaliečio Solo Cissokho ir lietuvės kanklininkės Indrės Jurgelevičiūtės duetas sulaukė spaudos dėmesio – apie juos straipsnius rašė „Songlines“ bei „fRoots“ muzikos žurnalai, albumo dainas leidžia Niujorko, Vakarų Europos, Vakarų Afrikos ir net Australijos radijo stotys. O „Spin the Globe“ world music radijas jų dainą atrinko į kompaktinį diską tarp dešimties geriausių pasaulio muzikos kūrinių.

11752504_878781885503908_6626327325829655244_n

Malio ir Lietuvos muzikos tradicijas apjungiantis projektas „MaLituanie“ buvo garbingai pakviestas gyvam koncertui ir interviu į BBC 3 radiją Londone bei „Petworth“ festivalį. Netikėtas „MaLituanie“ projektas gimė susibūrus penkiems skirtingų patirčių ir tradicijų muzikantams, kurie per keturias dienas įrašė daugiau nei trisdešimt kūrinių, iš kurių trylika buvo atrinkti į albumą. Įdomiausia, kad kūriniai buvo atliekami po vieną kartą ir iš anksto nesitarus, o kaip vėliau paaiškėjo, net nemokėdami bendros kalbos atlikėjai dainavo apie tuos pačius dalykus.

Būtent per tokius ypatingus skirtingų kultūrų muzikinius pasikalbėjimus gimsta „One Root Music“ projektai. Ateityje yra numatyta įrašyti naujus projektus: „Huun Huur Tu“ (Tuvos Respublika) drauge su „Etran Finatawa“ (Nigeris) bei  Mighty Mo Rogers (JAV) su Baba Sissoko (Malis) ir Luca Giordano (Italija).

Lapkričio mėnesio pradžioje „One Root Music“ surengs pirmąjį koncertą Rygoje, kurio metu bus pristatyta grupė „Huun-Huur-Tu“ iš Tuvos Respublikos. Organizacija ateityje žada vis dažniau Rytų Europos muzikos klausytojus supažindinti su world music atlikėjais ir įrašyti naujus skirtingų kultūrų muzikinius pašnekesius.

Daugiau informacijos www.onerootmusic.com

Neužmiršk, jog su ISIC visi GMGyvai koncertų bilietai tau kainuos 20% pigiau! Žiūrėk ČIA

Tau gali būti įdomu: