Kas svarbiau profesinei sėkmei: išsilavinimas, tarptautinė patirtis ar asmeninės savybės?
Ar verta studijų metais studijuoti arba atlikti praktiką užsienyje? Tarptautinė patirtis – viena iš tų jaunystės patirčių, gausiai apipintų legendomis. Draugai ir pažįstami ragina išvykti studentų mainams, nes susirasi naujų draugų, bent pusmetį nereiks atsakingai mokytis, pažinsi kitą šalį ir pakeliausi. Mokslo institucijos ir šeimos nariai tikisi, kad įgysi patirties ir turėsi puikų įrašą savo gyvenimo aprašyme, kuris atvers kelius į aukščiausias pozicijas sėkmingose įmonėse. Tačiau kaip yra iš tikrųjų? Klausiame SEB banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos ir ERGO draudimo bendrovės korporatyvinės komunikacijos vadovės Linos Jakučionienės – ar galima išmatuoti tarptautinės patirties naudą?
SEB banko prezidento patarėjas G. Nausėda įsitikęs, kad būtent dėl žinių bagažo ir kultūrų pažinimo verta ilgesniam ar trumpesniam laikui išvyti studijuoti, dirbti ar stažuotis kitoje valstybėje: „Išlieka tik klausimas, kaip tu pasinaudosi tarptautinės patirties galimybe: ką išmoksi ir ko apskritai ten važiuojama. Mano tikslas, kai vykau į Vokietiją rašyti savo disertaciją, buvo aiškus – turiu sugerti visą informaciją, prieinamą Vakaruose, kuri nebuvo pasiekiama čia, Lietuvoje. Sugrįžęs supratau, kad parsivežiau tokį bagažą, su kuriuo galėsiu „važiuoti“ ilgą laiką ir, kaip parodė tolimesnė karjera, taip ir atsitiko. Tai, ką aš gavau ten, man padeda iki šios dienos.“
Lina Jakučionienė, ERGO korporatyvinės komunikacijos direktorė Baltijos šalyse, studijavusi Vokietijos, Danijos universitetuose ir atlikusi stažuotę Vokietijos parlamente, žinias, gautas tarptautinės patirties metu, pritaiko savo kasdieniniame darbe. „Dabartiniame mano darbe tenka susidurti su skirtingų kultūrų ir tautybių žmonėmis tiek europiniu lygmeniu, nes mūsų bendrovė dirba daugiau nei 30 Europos valstybių, tiek Baltijos šalyse. Dėl tarptautinės patirties supratau itin svarbų dalyką – pasaulis globalizėja ir kultūrinių skirtumų yra labai daug. Kuo tu būsi tolerantiškesnis, tuo tau bus geriau tiek studijuojant, tiek dirbant.“
Išsilavinimas, patirtis ir asmeninės savybės – dalykai, į kuriuos darbdaviai kreipia dėmesį žvelgdami į jauno žmogaus gyvenimo aprašymą. „Išsilavinimas yra labai svarbus, tačiau nėra viską lemiantis. Ypač šiais skaitmeniniais laikais, besikeičiančioje aplinkoje yra labai svarbios asmeninės žmogaus žinios, gebėjimas prisitaikyti prie kintančios rinkos, aplinkos, ekonomikos ir globalizacijos, dėl to tas pliusas, kad žmogus turi vieną ar kitą išsilavinimo laipsnį – bakalauro, magistro, daktaro – nebėra toks svarbus. Man daug svarbiau žmogaus gebėjimas prisitaikyti prie labai sparčiai kintatnčios aplinkos ir mokėti iš jos sukurti vertę, turint omenyje inovacijas, skaitmeninius procesus“, – pažymi L. Jakučionienė.
Kaip įgyti tarptautinės patirties?
Tarptautinės studijos, stipendijos, savanoriška veikla, darbas arba praktika užsienio įmonėje – tai tik keli norai, dažnai klaidžiojantys jauno žmogaus mintyse. „Iš projektų, vykusių Makedonijoje bei Gruzijoje, parsivežiau ne tik milžinišką žinių bagažą apie Europos valstybes, jų kultūrą, bet ir neišdildomus įspūdžius, atradau naujų draugų ir neįkainojamą tarptautinę patirtį. Laikas, praleistas seminaruose, mokymo kursuose bendraujant su kolegomis iš kitų valstybių, ilgam įstrigo atminty“, – įspūdžiais dalinasi Indrė Žebrauskaitė, mergina, išbandžiusi keletą tarptautinių galimybių ir prisijungusi prie „Žinau viską“ žurnalistų tinklo, kur savo patirtimi ir įžvalgomis dalinasi su kitais jaunais žmonėmis.
Šiuo metu visoje Europoje vykstančios kampanijos „Time to Move“ metu, siūloma atkreipti dėmesį į keletą konkrečių mobilumo galimybių.
Eurodesk – tarptautinės galimybės
Eurodesk yra Europos jaunimo informacijos tinklas, veikiantis 34 Europos šalyse ir teikiantis informaciją, skirtą jaunimui ir dirbantiems su jaunimu. Eurodesk komanda administruoja portalą www.žinauviską.lt, kuriame galima rasti informacijos apie finansavimo galimybes, studijas, stažuotes, darbą ir savanorystę Europoje bei Lietuvoje.
Europos savanorių tarnyba
Europos savanorių tarnyba (EST) – tai tarptautinės savanorystės projektai jauniems žmonėms, kurių metu savanoriai išvyksta į kitą šalį, joje gyvena ir užsiima ne pelno siekiančia ir vietos bendruomenei naudinga veikla.
„Erasmus+“ studijos ir praktika
Programa „Erasmus+“ suteikia galimybę studijuoti užsienio aukštojo mokslo mokyklose ar įgyti tarptautinės darbo patirties verslo įmonėse ir organizacijose. Programos galimybėmis gali pasinaudoti visų pakopų (bakalauro, magistrantūros, doktorantūros) studentai ir absolventai.
Valstybinės stipendijos
Valstybinės stipendijos ir išmokos yra skiriamos studijoms ir vasaros kursams pagal traptautines bendradarbiavimo sutartis švietimo, mokslo ir kultūros srityse ir užsienio valstybių siūlomas stipendijų programas.
„Žinau viską“ yra jaunųjų žurnalistų tinklas, sukurtas jaunimo informacijos tinklo Eurodesk Lietuva Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros (JTBA) iniciatyva. Eurodesk pagrindas yra informacija apie finansavimo programas, iš kurių yra finansuojamos jaunimo iniciatyvos bei mobilumas (studijos, stažuotės, darbas ir savanorystė) Europoje. JTBA administruoja Europos Sąjungos programas, skirtas jaunimui Lietuvoje ir vykdyti veiklą, susijusią su šių programų įgyvendinimu.