Kaip taisyklinga kūno kalba gali padėti darbo pokalbyje?
Sulaukus lemtingojo skambučio į darbo pokalbį, be abejo, visi nudžiungame, tačiau tuo pačiu metu užklumpa panika – o ką gi reiks pasakyti ir kaip reiks gerai pakalbėti bei įtikinti, kad esate geriausias kandidatas? Kokios silpnosios, stipriosios savybės, kodėl išeini iš dabartinio darbo, kodėl geriausiai tiktum šiam darbui ir t.t – darbo pokalbio metu yra užduodama daugybė klausimų ir griežtai vertinami jų atsakymai. Kartais atrodo, kad buvo puikus pokalbis, kad atitinki visus kriterijus, bet deja, nesulauki pakvietimo dirbti. Aišku, tai gali sąlygoti ir dalykai, kurių pats negali pakeisti, tačiau yra vienas, labai svarbus aspektas, kurio sąmoningas suvaldymas padeda pasiekti tikslą – jūsų nežodinė komunikacija arba kitaip – kūno kalba. Žinodami, kaip geriausiai save pateikti ir kokius neverbalinės kalbos aspektus naudoti, nuversite kalnus.
Patyrę darbo ieškotojai žino, kaip yra svarbu, kad žodžiai ir kūno kalba skleistų tą pačią informaciją. Gali sekti pasakas, kad esi pats nuostabiausias ir geriausias darbuotojas, bet tavo kūno kalba atskleis tikrąjį tave ir tavo jausmus. Jeigu žodžiai sklindantys iš besidarbinančiojo burnos yra teisingi, tai kūno kalba juos tik darkart pagrįs. Mūsų kūnas kalba per judesius, mimiką, išraiškas, intonaciją, gestus, akių kontaktą, tarpasmeninę erdvę ir kita. Tad kaip gi valdyti kūno kalbą, kad darbdaviai tavimi susižavėtų?
1. Sukurkite teigiamą pirmąjį įspūdį
Nuo tos akimirkos, kai išlipate iš autobuso ar troleibuso ir prisiartinate prie kompanijos pastato – pasitempkite. Niekada nežinote, kur darbdavys yra ir ką jis gali matyti. Darbdavys jus pradeda vertinti prieš prasidedant pokalbiui, todėl savo kūnu turite skleisti ramybę. Ir viską susitvarkykite iki ateinant į darbo pokalbį – neieškokite savo kuprinėje ar rankinuke CV, parkerio ar kitų priemonių – viską pasiruoškite iš anksto. NEUŽMIRŠKITE, kad savo įvaizdį kuriate ne tik realiu laiku, tačiau ir internetinėje erdvėje – tad Jūsų socialiniai tinklai privalo būti tinkamai sutvarkyti.
Didesnėse kompanijose, tik užėjus pro duris, visus pasveikina administratorė, kuri ne tik maloniai pasitinka, bet ir atlieka stebėtojos poziciją. Laukiant pokalbio sėdėkite tiesiai ir nesikūprinkite, sėdėkite pakėlęs galvą – taip parodysite, kad pasitikite savimi, esate užsispyręs ir nebijote, kas laukia Jūsų už durų. Be abejo, kas per daug, tas nesveika – nesiskeryčiokite kojomis ar neužsimeskite rankų už galvos, taip atrodysite per daug savimi pasitikintys ir net arogantiški. Atraskite aukso vidurį! Taip pat nedėkite rankinuko, kuprinės, palto ar savo portfolio ant kelių, nes kai jus pakvies užeiti, atrodysite kaip nevėkšla su daugybę daiktų, o jei dar jie pradės kristi! Nuo kėdės turite pakilti dailiai ir be jokių nesklandumų – darbdavys pastebi kiekvieną smulkmeną.
2. Rankos paspaudimas – labai svarbu
Kaip dažniausiai sveikinamės su nepažįstamaisiais oficialioje aplinkoje? Rankos paspaudimu. Šis veiksmas yra labai svarbus ir daro didelę įtaką Jūsų įvaizdžio formavimui. Kai kuriems tai gali skambėti juokingai, tačiau ne visi žino ir ne visi moka tinkamai pasisveikinti – paspausti ranką. Tad koks yra tobulas rankos paspaudimas?
Niekada nesisveikinkite per daug agresyviai – stipriai suspausdamas ranką, tačiau ir jokiu būdu neduokite savo rankos kaip „numirusios žuvytės“ – visai nesuspaudžiant pašnekovo rankos, o tiesiog ją laikant ir nejudinant.
Taip pat nelaikykite jokių daiktų dešinėje rankoje – juk ja sveikinsitės. Ištieskite ranką delnu šiek tiek į viršų, kad pašnekovo ranka būtų virš Jūsų – taip parodysite, kad suprantate, jog jo statusas yra aukštesnis ir gerbiate jį. Sveikinantis NIEKADA neuždenkite kito žmogaus rankos savo kairiąja ranka, nes jie tai gali interpretuoti kaip jūsų norą dominuoti.
PATARIMAS, kaip išmokti tobulai paspausti ranką – praktikuokitės su draugu!
3. Pirmaisiais žingsniais sukurkite gerą įvaizdį
Kelias iki vietos, kur sėdėsite pokalbio metu – tobulas laikas panaudoti kūno kalbą įvaizdžio kūrimui. Visuomet sekite paskui žmogų, kuri jus veda iki pokalbio vietos – taip parodote, kad suprantate protokolą ir esate mandagus. Tokiu elgesiu, savo kūno kalba pasakote, jog esate tik kandidatas užimti norimai pozicijai, o prieky einantis žmogus – kompanijos atstovas, kurį norite sekti ir mokytis iš jo.
4. Per daug neatsipalaiduokite
Rankinuką, kuprinę ar lagaminėlį pasidėkite šalia savęs ant žemės – nelaikykite jų ant kelių ar rankose. Taip nesukursite jokio barjero tarp savęs ir pašnekovo – pasirodysite atviras ir žingeidus. Tačiau sėdėdami venkite lankstymosi į priekį – pasirodys, kad esate uždaras. Tiesiog sėdėkite tiesiai ir pasitikėkite savimi!
Jeigu esate iš tų žmonių, kurie daug gestikuliuoja rankomis, tai darykite virš stalo ir nekilnodami rankų aukščiau nei raktikaulis. Nesimosikuokite jomis aukščiau, nes pasirodysite kaip pakvaišęs fanatikas! Galite būti nutolę nuo stalo iki 30 cm, kad matytųsi jūsų rankų gestai.
5. Atsisveikinkite teisingai!
Pasibaigus pokalbiui, ramiai, tačiau pakankamai greitai susirinkite savo daiktus, paspauskite ranką pagrindiniam pašnekovui ir jei yra galimybė, kitiems pokalbio dalyviams. Palinksėkite galva ir BŪTINAI nusišypsokite – juk draugiški ir geranoriški žmonės dažniau pavergia širdis nei pikti ir nepatenkinti.
Kiekvienas pokalbis – iššūkis, kurio metu išbandote save ir savo jėgas. Pasitelkite visas įmanomas priemones, padėsiančias pasirodyti geriausiai. Neužmirškite, kad komunikuojate ne tik žodžiais, bet ir kūnu!
Šaltinis: firsty.lt