Kaip sėkmingai apsiginti bakalauro darbą?
Tikriausiai daugelio baigiamieji darbai, jeigu dar neužbaigti, tai bent jau tikrai eina į pabaigą, todėl sveikiname studentus sėkmingai įveikus pirmąjį etapą diplomui gauti! Iki ilgai siekto tikslo liko visai nedaug: darbas jau parašytas, liko tik jį apsiginti. Būtent gynimas paprastai studentus ir labiausiai neramina. Vis dėlto, kai žinai, ko tikėtis ir kam ir kaip ruoštis, viskas žymiai paprasčiau! Todėl štai keletas interneto erdvėje sklandančių ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorės Margaritos Pilkienės patarimų studentams, kaip sėkmingai apsiginti bakalauro darbą?
Ne gynimas, o diskusija
Visų pirma, nusiramink, sunkiosios artilerijos atlaikyti tikrai nereikės. Kaip teigia M. Pilkienė, terminas „darbo gynimas“ atėjo iš viduramžių laikų. Viduramžių terminija skamba tikrai kovingai, todėl mūsų dienomis geriau tiktų terminas ne darbo gynimas, o diskusija apie darbą. Todėl tikrai nereikia nusiteikti, kad darbo pristatymo metu sulauksi nuožmaus komisijos puolimo ar kritikos strėlių. Komisija nusiteikusi geranoriškai ir tikrai stengsis tave suprasti ir padėti. Pasak lektorės, prieš darbo pristatymą reikia laikytis nuostatos, kad einate ne jo gintis, o komisijai išdėstyti argumentų.
4 pasiruošimo etapai
Pasak M. Pilkienės, pasirengimas gintis darbą susideda iš keturių etapų:
- Planavimas. Pirmiausia reikia įsitikinti, kad žinai visus reikalavimus ir kriterijus, ko iš tavęs ir tavo darbo tikisi. Visos aukštosios mokyklos turi labai aiškius kriterijus, pagal kuriuos bus vertinamas baigiamasis darbas ir atsakymai į komisijos užduotus klausimus. Jei žinosi, kokie vertinimo kriterijai, gebėsi tinkamai juos įgyvendinti. Būtinai pasidomėk, kokie yra skaidrių rengimo ir atsakymų į klausimus reikalavimai. Teigiama, kad skaidrės turi būti lakoniškos, nuoseklios, logiškos, todėl nereikalingos informacijos ir animacijos reikia vengti. Prisimink, kad vienai skaidrei paprastai skiriamos 2–3 min., todėl pristatymo neapkrauk skaidrių gausa, planuok laiką ir kiek laiko skirsi vienai skaidrei aptarti. Sužinok, kiek tiksliai laiko skiriama tavo pristatymui ir atsakymams į klausimus ir griežtai paisyk terminų. Vis dėlto teikdamas atsakymus į klausimus neskubėk, šiuo atveju svarbiausia ne laikas, o gerai apgalvoti argumentai.
- Pasirengimas. Čia svarbiausia nusiteikimas. Ruošdamasis pristatymui turi įsikalti į galvą, kad niekas tavęs nepuls, o tik geranoriškai išklausys. Komisija klaus iš geranoriškų paskatų, norės tik ką nors pasitikslinti ir tave geriau suprasti.
- Praktikavimasis. Prieš savo darbo pristatymą patariama pasidomėti kitų studentų darbais ir pasižiūrėti, kaip jie juos pristato. Taip sužinosi apie pristatymo eigą, laiką, kokius klausimus komisija gali užduoti ir kaip į juos galima atsakyti. Nors visų klausimų numatyti neįmanoma, bent jau keletą atspėti tikrai gali, todėl patariama jiems praktikuotis iš anksto ir turėti paruoštus atsakymus. Pavyzdžiui, dažnai per akademinių darbų gynimus klausiama, koks yra darbo naujumas, prašo apibendrinti darbo rezultatus, klausia, kur darbo rezultatai galėtų būti pritaikomi, kodėl pasirinkai tam tikrą metodą problemai spręsti ir pan.
- Pristatymas. Kaip ir visur kitur taip ir baigiamojo darbo pristatyme tinka pasakymas gera pradžia – pusė darbo. Nors viso pristatymo mintinai išmokti nereikia, bent jau ką sakysi pradžioje, kokia bus įžanga, turi žinoti labai gerai. Taip labiau pasitikėsi savimi ir pripratęs prie auditorijos po užtikrintos įžangos galėsi užtikrinčiau kalbėti ir laisvai. Toliau nemažiau svarbu tinkamai valdyti balsą ir kūno kalbą. Šie dalykai paprastai įvaldomi tik praktikuojantis, todėl prieš pristatymą jį būtinai kur nors parepetuok: prieš veidrodį, draugus ar dieną prieš gynimą auditorijoje, kurioje reikės gintis darbą. Kuo daugiau praktikos, tuo geriau. Galiausiai baigiamojo darbo pristatymą turi užbaigti gera ir užtikrinta pabaiga. Pasak lektorės, svarbiausia įtikinti komisiją, kad darbo tikslas pasiektas ir problema išspręsta, todėl gera pabaiga skambėtų taip: darbo tikslą pasiekiau, problemą išsprendžiau.
NAUJAS IR DAR IŠSAMESNIS STRAIPSNIS „Baigiamojo darbo recenzija, eiga, komisija ir kita“ ČIA.
Ir dar, nepamiršk, kad už šitą didelį vargą privalai kaip reikiant atsigriebt! ISIC Tau padės – naudokis savo pažymėjimu, o jeigu dar neturi, griebk greičiau!
DĖMESIO: paskutinio kurso studentai turi nepamiršti, kad, pasidarius ISIC, jis jiems galioja iki rugsėjo 30 d.
Nelauk ir pasigamink ISIC dabar! P.S. nepamiršk, kad ISIC gaminamas ir Tavo statusas studentų registre tikrinimas tik po apmokėjimo.
Pasidaryti ISIC