Kaip išgyventi iš studentiško biudžeto?
Šis straipsnis yra dalis „Pirmakursio žinyno“ – visapusiško žinių rinkinio šviežiam studentui.
Didelis miestas – daug pramogų, daug veiklos. Ne visada užtenka laiko aplankyti viską, bet dar dažniau tam pritrūksta pinigų. Tad kaip išnaudoti savo biudžetą tinkamai?
Pirmiausia prisimink, kad esi studentas, o studentams taikoma daugybė nuolaidų ir privilegijų. Nuolaidos studentams taikomos įvairiose vietose, pradedant viešojo transporto nuolaidomis ir baigiant nuolaidomis renginiuose. Nuolaidos studentams yra taikomos beveik visur –nepamiršk to ir naudokis jomis.
Nuo šiol tampi savarankišku, todėl teks išmokti planuotis finansus. Tradiciškai tėvai studentams skiria tam tikrą sumą pinigų vienai savaitei arba mėnesiui. Atlikę apklausą apie tėvų skiriamą finansavimą, padarėme išvadą, kad vidutinė pinigų suma savaitei asmeninėms išlaidoms yra 30 €. Tačiau į šią sumą neįskaičiuojamas mokestis už bendrabutį ar nuomojamą kambarį. Taip pat studentai paminėjo, kad suma skiriasi priklausomai nuo to ar tėvai deda maisto lauknešėlius iš namų.
Jeigu nori lengvai tvarkytis su išlaidomis kiekvieną savaitę susiplanuok. Pildydamas visiškai paprastą lentelę išmoksi kontroliuoti išlaidas ir skirstyti prioritetus:
IŠLAIDOS MAISTUI: nepamiršk suplanuoti išlaidų skirtų užkandžiams ir maistui valgomam universitete.
TRANSPORTO IŠLAIDOS: skaičuojamas ne vien mėnesinis bilietas, bet ir tarpmiestinės kelionės.
HIGIENOS PRIEMONĖS: dantų pasta, muilas, šampūnas ir kt. būtinosios higienos priemonės.
IŠLAIDOS PRAMOGOMS: numatyk kiek pinigų gali leisti savo pramogoms ir neviršyk nustatytos sumos.
KOMUNALINĖS PASLAUGOS IR NUOMOS MOKESČIAI: įprastai mokami 1k. per mėnesį. Dažniausiai pirmoje mėnesio pusėje.
KITA: į čia surašyk visas likusias išlaidas: kopijavimo paslaugas, makiažą (jei naudoji), skolas ar kitus mėnesio prikinius
Svarbu! Nepažeisk savo nustatyto biudžeto ribų. Jei dabar išmoksi planuoti mažą biudžetą, atetyje neturėsi problemų taupant ar planuojant šeimos išlaidas.
Norėdamas sutaupyti teks išmokti suktis virtuvėje. Nemoki? Ne bėda! Visada atsiras draugų ar kolegų, kurie parodys kaip paprastai ir greitai pasgaminti skanius patiekalus. Pamatysi, kad pinigai studento rankose „tirpsta“ greitai. Tad visados turėk negendančių produktų: bulvių, makaronų, grikių ar konservų.
Nenori taip savęs varžyti? Net ir studijuojant gali uždirbti papildomų lėšų. Paprasčiausias būdas uždirbti papildomų pajamų – mokymasis. Pasidomėk, koks balas reikalingas norint gauti stipendiją. Aukštosios mokyklos nurodo skirtingą pažymių vidurkį, kurį reikia turėti norint gauti stipendiją už gerą mokymąsi. Nesakome, kad tai lengviausias būdas, bet tai tikrai įmanoma. Juk ne veltui sakoma: „Mokslo šaknys karčios, bet vaisiai saldūs“.
Dar vienas pajamų šaltinis – korepetitoriaus darbas (korepetitorius –privačiai samdomas asmuo, papildomai rengiantis moksleivius tam tikram tikslui). Jeigu manai, kad kuris nors dalykas tau gerai sekasi, naudokis galimybe. Nors ir esi tik pirmakursis bei pradėjai mokytis visiškai naujų dalykų, tu jau žinai šiek tiek daugiau nei mokinys. Padėk abiturientams ruoštis egzaminams ar jaunesniems moksleiviams ruošiant namų darbus ar užpildant spragas. Taip galėsi darbą derinti su studijomis ir bent šimtą eurų prisidėti prie gaunamų pajamų.
Didesniuose miestuose yra nemažai trumpalaikio darbo, labai mėgstamo studentų. Galimų darbų spektras labai platus: pagalba renginiuose, skrajučių dalinimas, filmavimasis reklamų ar filmų masinėse scenose, klientų aptarnavimas telefonu, prezentacijos prekybos centruose ir pan. Vieni darbai turės pastovų grafiką, kitus darbus galėsi derinti prie savo grafiko ir norų. Darbo patirtis įgyta studijų metu labai svarbi. Jei įgysi patirties, darbo rinkoje būsi paklausesnis absolventas, nei tavo kolegos neturėję jokios praktikos. Taip pat atneš naudą jei dalyvausi studentiškose veiklose, projektuose, renginiuose ar konkursuose. Užimtumas yra pagirtinas dalykas. Dažnai ši veikla būna įvertinta ir apdovanota ne tik gerais įspūdžiais, nuotaika ar patyrimu, bet materialine ir praktine nauda.
Apibendrinant teigiame, kad išmokti elgtis su pinigais – sudėtingas procesas, kurio kartais nevaldo ir suaugusieji. Pradžioje tikrai gali būti sunku. Jei jau pirmoje savaitės pusėje išeikvojiack visos savaitės biudžetą, nenuleisk rankų ir bandyk kitą savaitę. Visi darome klaidų besimokydami. Svarbiausias iš jų mokytis ir stengtis nekartoti.