Interviu: Studentas Tomas: smagesnio darbo nesu dirbęs!
Vėl ruduo. Kai kurie panarinę galvas ir su nostalgija akyse žygiuoja į mokyklą, prisimindami smagiausias vasaros akimirkas, fuksai vis dar sutrikę nesuvokia, jog prasidėjo visiškai naujas gyvenimo etapas, o kiti grįžta į universitetus tikėdamiesi dar vienų smagių mokslo metų.
Tačiau slegia mintis, jog ir vėl teks gyventi kukliai, skrandžių nebedžiugins mamų kotletukai, pramogoms teks taupyti… Nejaugi teks ieškoti darbo?
Daugelis studentų bijo, kad nesugebės derinti darbo su studijomis, tačiau juk sakoma, kad jei labai nori – viskas įmanoma! Reikia tik netingėti, ieškoti ir reikiamu laiku atsidurti reikiamoje vietoje. Bent jau taip sako mano draugas Tomas Butautas(23), jau trejus metus derinantis mokslus ir, kaip jis sako, svajonių darbą.
Aukštas, atletiškas, beprotiškai draugiškas, studijuojantis ir dirbantis vaikinas pasakoja, jog nereikia baimintis darbo studijuojant, nes yra tokių veiklų, kurios ne tik netrukdys studijoms, ne tik leis papramogauti, bet ir suteiks neįkainojamos patirties! Tomas renginiuose reklamuoja įvairius produktus, siūlo juos vakarėlio dalyviams.
Vien tai, kad galėjai susitikti vidury dienos, reiškia, kad darbo grafikas laisvas?
„Darbo grafikas priklauso nuo to, kokį ir kaip dažnai projektą konkurse laimi agentūra. Taip pat tavęs šis darbas neįpareigoja. Atrinkusi žmones, agentūra skambina tau ir trumpai papasakoja apie projektą, jo laikotarpį ir tik nuo tavęs priklauso ar tu priimsi pasiūlymą, ar ne. Esmė yra tokia, kad dirbi tik jei turi laiko ir noro. Atsisakęs dirbti tikrai neišgirsi pasipiktinimo, nes tam ir kuriama duomenų bazė, kurioje visada randamas kitas darbui potencialus žmogus. Bet kuo daugiau dirbi, tuo daugiau pasiūlymų ir gauni!“
Papasakok daugiau apie darbo specifiką. Kadangi dirbi reklamos agentūroje – kokias pareigas užimi ir kaip apibūdintum savo profesiją?
„Keletas pavadinimų yra. Kai dirbdavau naktinį darbą – mus vadindavo „Promo reklamos atlikėjais“ ar „Šviečiančiais promo pardavėjais“. (Kodėl „šviečiančiais“?) Šviečiantys todėl, kad mums prieš promo darbą siuvamos išsiskiriančios aprangos. Visažistės dažniausiai grimuoja promo paneles, kartais ir vaikinus.Taip pat daromos šukuosenos. Tiesiog stengiamasi padaryti greitai dėmesį atkreipiančią išvaizdą, o paskui jau prasideda itin gyvas bendravimas su klientais.“
O kokia darbo esmė? Ką turite daryti su dėmesį atkreipiančiu grimu ir specialiai jums pasiūtais drabužiais?
„Mes esame kaip samdomi gyvos reklamos atlikėjai. Kiekvienas projektas turi skirtingą darbo specifiką. Tačiau mūsų darbas yra skleisti gerą nuotaiką, būti artistiškais, aktyviais ir kuo daugiau bendrauti su klientais. Vienas iš darbo principų yra realiu bendravimu išsiaiškinti pirkėjo norus. Ar jam patinka/nepatinka pristatomas produktas/prekė, kokie produktai patinka labiau. Bet svarbiausia – turi parduoti savo prekę ar paslaugą. Jei klientas turi neigiamą nuomonę apie tavo reklamuojamą produktą, turi mokėti įrodyti ar bent jau pokalbį pakreipti gerąja linkme, sakyti, kad tas „daiktas“ yra kokybiškas, naudingas ar panašiai. Visada privalome palikti gerą emociją klientui. Kartais ir dovanėles dovanojam.“
Koks turi būti reklamos atlikėjas, be atsidavimo savo darbui?
„Dažniausiai dirba gražūs, patrauklūs žmonės. Ypač jei „brand‘as“ yra stiprus. Nes promo atlikėjas atspindi įmonės veidą/įvaizdį. Bet kuriuo atveju dirba išskirtiniai žmonės, turintys šarmo ir žavesio, kad pakerėtų klientą vien žvilgsniu. Čia daugiau promo merginų strategija – moteriškas žavesys visada nugali. Turime pasitikėti savimi, tačiau nebūti pasipūtę, mes visada turime skleisti šypseną, gerą nuotaiką ir tuo užkrėsti pirkėją/klientą.“
O kaip su atrankomis? Ar sunku tapti promo atlikėju?
„Aš jų turėjau kelias. Bet nereikia jų bijoti! Žinoma, prieš pradėdamas pardavinėti produktus ar paslaugas, turi save „parduoti“ projektų vadovams. Svarbiausia eiti drąsiai. Jei būsi drąsus ir nebijosi išbandymų – sugebėsi dirbti šį darbą.“
Kadangi darbas nėra terminuotas, grafikas laisvas – ar studentai gali tikėtis būti įdarbinti?
„Šis darbas studentams ypač tinkamas. Tu gali studijuoti, o savaitgalio vakarais dirbdamas aplankyti įvairius klubus, tuo pačiu papramogauti ir užsidirbti. Šis darbas padeda atsikratyti scenos baimės, įkvepia pasitikėjimo savimi. Studentui naudinga dirbti šį darbą, ypač jei studijuoji reklamos srityje, tai puiki praktika, pamatai renginių pasaulio virtuvę. Jei sugebi produktyviai dirbti su kiekvienu projektu, manau, tavo pasitikėjimas auga.“
Viskas skamba per daug teigiamai, pasakyk nors vieną darbo trūkumą!
„Žinok, į galvą net neateina joks trūkumas, kurį norėčiau paminėti… (Nuovargis?) Matai, kiekvienam skirtingai. Aš nuo šio darbo nepavargstu, o pasikraunu. Mano darbas – pakelti klientui nuotaiką, o jei tau patinka tai daryti, įsivaizduok, kiek gerų emocijų atiduodi tu pats ir kiek gauni atgal!“
Ar darbas naktimis – kančia?
„Man labai patinka naktinis gyvenimas. Turbūt retam jis ir nepatinka… Vakarėliai, festivaliai, įvairūs masiniai renginiai. Dirbdamas šį darbą tu esi jų dalis.“
Vadinasi, darbas lygus pramogai?
„Taip! Aš pats dirbu šioje srityje jau trejus metus ir galiu pasakyti, jog smagesnio darbo nesu dirbęs! O ką jau kalbėti kai kelionės, renginio bilietai, maitinimas, darbo apranga, nakvynė nemokama…“
Kalbino ir parengė Martina Vaičiūnaitė