GAP YEAR – džiaugsmas ar baubas?

travel-1749508_960_720

„Jei nežinai, ką veiksi per laisvus metus, geriau jų ir neturėk“, – teigia mentorė Agnė. Šis teiginys privertė mane susimastyti, o ką aš iš tiesų veiksiu per savo gap year?

Amerikoje atliktos apklausos „Ką veikia jaunuoliai baigė mokyklą ir pasirinkę laisvus metus“ statistika sako, kad laisvaisiais metais 92 proc. žmonių įgyja gyvenimiškos patirties, 85 proc. keliauja, 51 proc. domisi studijų programomis ir 11 proc. svarsto būsimos karjeros galimybes; daugiau nei dvigubai – 28 proc. įgyja darbo patirties, 48 proc. savanoriauja ir 41 proc. mokosi užsienio kalbos, svarbiausia – įgyja gyvenimiškos patirties.

Atliekant bet kurią iš šių veiklų, įgyji gyvenimiškos patirties, todėl žemiau rasi tris scenarijus kaip turiningai praleisti savo gap year.

Kaip įgyti darbo patirties? Ką pasirinkti? Net 28 proc. jaunuolių po mokyklos renkasi darbą. Vieni visiškai nežino ko nori ir tikisi atrasti save, kitiems – tai tik pinigai studijoms, būstui ir panašiems dalykams. Jei tavo tikslas yra užsidirbti pinigų, o ne atrasti save, tau tereikia surasti geriausią darbo pasiūlymą. Viskas, ko tau reikia, – parašyti gyvenimo aprašymą ir jį siųsti į įvairias įmones.

Tačiau, jei trokšti atrasti save arba išbandyti savo svajonių profesiją, gali padėti praktika. Praktika – viena darbo rūšių, kurią dažniausiai renkasi studentai. Nepaisant to, tu taip pat gali ieškotis praktikos. Tau tereikia parašyti gyvenimo aprašymą bei motyvacinį laišką ir juos išsiųsti toms įmonėms, kuriose dirba tave dominančios profesijos žmonės.

Kelionės yra vienintelis dalykas, kurį tu nusiperki ir kuris padaro tave turtingesniu! 5 populiariausios kelionių krytis laisviems metams yra:

  • Tailandas – pigus pragyvenimas ir platus veiklų pasirinkimo spektras.
  • Australija – iškeisk namų komfortą į nuotykius ir laukinį gyvenimą.
  • Malaizija – Indijos, Kinijos ir vietos Malajiečių mišinys suteiks galimybę iškart pažinti tris kultūras.
  • Naujoji Zelandija – puiki vieta laipiojimui, žygiams. Žmonės kalba kad būtinai turi išbandyti šuolį su guma.
  • Tanzanija – safaris, Kilimandžaras, o gal bendruomenės centro statymas?

Nepaisant to, #DiscoverEU yra dar viena puiki galimybė – Juk Europos Sąjungą sudaro 28 šalys narės. Žmogaus fantazijai ir galimybėms nėra ribų, todėl maršrutas ir keliavimo būdas gali būtį patys įvairiausi. Gal per metus spėsi apkeliauti visą ES traukiniais, autobusais ir lėktuvais, o gal iš Lietuvos dviračiu numinsi iki pat šv. Jokūbo kelio Ispanijoje?

Daugiau nei 40 proc. jaunuolių, baigusių mokyklą ir pasirinkusių laisvus metus, renkasi savanorystę. Vienas iš populiariausių variantų yra Europos savanorių tarnyba (EST), kuri visai neseniai minėjo dvidešimtąjį gimtadienį! Tapti EST savanoriu nėra sunku. Tereikia būti 17–30 m. amžiaus, susirasti siunčiančią organizaciją, kartu su ja aptarti savanorystės lūkesčius, galimybes, norus bei savo motyvaciją. Vėliau seka priimančios organizacijos paieškos, pasiruošimas tarnybai ir išvykimas. Be to, dar praėjusiais metais savo veiklą pradėjo Europos solidarumo korpusas. „Europoje yra daug visuomeniškų pažiūrų jaunuolių, norinčių prasmingai prisidėti prie visuomenės reikalų ir padėti parodyti solidarumą. Galime sukurti galimybių jiems… Būtent solidarumas išlaiko mūsų Sąjungą… Jauni žmonės iš visos Europos Sąjungos galės savanoriškai siūlyti savo pagalbą ten, kur jos labiausiai reikia, kad būtų galima reaguoti į krizines situacijas… Šie jauni žmonės galės tobulinti savo įgūdžius ir gauti ne tik darbo, bet ir neįkainojamos žmogiškosios patirties“, – būtent taip Europos solidarumo korpuso viziją piešia Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris savo pranešime apie Europos Sąjungos padėtį.

Nebijok ir atrask save!

 

Autorė – „Žinau viską“ žurnalistė Otilija Tolušytė.

Šaltinis: zinauviska.lt

Tau gali būti įdomu: