Facebook – žalingas įprotis ar linksmas laiko praleidimo būdas?
Jei kas nors mums netikėtai pasako, kad neturi savo paskyros Facebook socialiniame tinkle, turbūt plačiai išpučiame akis – juk tai neįmanoma. Kad ir kokie socialiniai tinklai būtų populiarūs, vis tiek atsiras tų, kurie įžvelgs daugiau jų turimų trūkumų nei privalumų. Nepaisant to, naujiems mokslo metams prasidėjus ir dar neišgaravus vasaros nuotaikai, vis dar sunku grįžti į režimą, todėl kiaurą dieną žvilgčioti į socialinį tinklą yra maloniau nei krimsti mokslus.
Mes jums neperšame nuomonės, naudotis socialiniais tinklais ar jų atsisakyti ir, veikiausiai, nepasakysime kažko negirdėto, tik priminsime privalumus ir trūkumus, kurie galbūt kažką privers pagaliau susikurti savo paskyrą Facebook, o kažkam galbūt pagaliau leis suprasti, kad vertėtų daugiau laiko skirti savo gyvenimui realybėje.
Privalumai – įtraukiantys ir nepaleidžiantys
- Vienas iš didžiausių socialinio tinklo Facebook privalumų – tai galimybė nemokamai susisiekti su žmonėmis, visai nesvarbu, kuriame pasaulio krašte jie bebūtų. Maža to, galimybė dalintis mintinis su dideliu būrių bendraminčių ir draugų: publikuoti fotografijas ar vaizdo įrašus, įvairias nuorodas.
- Nepaisant to, kad Facebook kiekvienam leidžia lengvai bendrauti su draugais, socialinis tinklas suteikia galimybę plėsti ir savo kultūrinį akiratį bendraujant su užsieniečiais. Bendravimas su kitataučiu ne visada gali būti suprantamas blogai, juk niekam nepamaišys žinios apie kitų šalių tradicijas, papročius bei kultūrą. Tiesa, bendraujant su nepažįstamais, kad ir kokie jie pasirodytų malonūs, išlikite budrūs.
- Facebook yra pats optimaliausias būdas surasti senus draugus ir pažįstamus. Jei mielai paklaustumėte, kaip sekasi jūsų draugams, su kuriais mokėtės pradinėje klasėje, bet net neįsivaizduojate, kur juos rasti, šiuo metu užtenka prisiminti tik vardą ir pavardę. Jau po kelių akimirkų galėsite ne tik maloniai paplepėti, bet akies krašteliu pažiūrėti, ar galbūt jūsų vaikystės meilės širdis šiuo metu laisva.
- Turbūt daug kas sutiks, kad dalintis jausmais virtualioje erdvėje kartais būna tikrai lengviau. Ir nors dažnas vartotojas pasigenda mygtuko Nepatinka, tačiau juk taip malonu būti geresniems ir draugiškesniems, paspaudus Patinka po žmogaus, kuriam realybėje nepasakome nieko mielo, fotografija. Tad Fecebook mums leidžia pasidžiaugti draugų bei pažįstamų pasiekimais, laimėjimais ar tiesiog pasidalinti jausmais.
- Socialinis tinklas suteikia galimybę neatskleisti tokių asmeninių duomenų, kurie jūsų manymu, turėtų likti privatūs. Dėl gerų privatumo nustatymų, niekas nesužinos jūsų telefono numerio, elektroninio pašto adreso ar nematys net dalies fotografijų, jei tik jūs to panorėsite.
- Bene diena iš dienos populiarėjanti Facebook funkcija – galimybė susikurti įvairiausius vidinius puslapius, grupes, renginių kalendorius. Tai leidžia padaryti geriau žinomus įvairius prekinius ženklus, įmones ar veiklas. Jei esate jaunas verslininkas, socialiniai tinklai yra būtent ta erdvė, kurioje jūs pasieksite pačią didžiausią auditoriją, tapsite labiau žinomi ir matomi, o svarbiausia, kad tai jums nieko nekainuos. Galima teigti, kad tai yra raktas į sėkmingą verslą.
- Įvairios socialinių tinklų grupės gali būti naudojamos ne tik verslo tikslams, tokiose grupėse patogu vienytis bendraminčiams arba draugams, kurie turi bendrą tikslą. Svarbu tai, kad tokios grupės gali būti uždaros, todėl jums nereikės priimti tų, kurie jums pasirodys netinkami. Tokios grupės tapo itin naudingos kelionių atžvilgių, mat vis daugiau žmonių tarpmiestinį transportą iškeičia į vairuotoją, kurį susiranda grupėse, vežančiose iš taško A į tašką B. Juk patogu, ar ne?
- Jei anksčiau norint sužinoti karščiausias naujienas reikėdavo užsukti ne į vieną šalies interneto tinklalapį, tai dabar užtenka atsidaryti savo Facebook paskyrą. Visos naujienos čia atsiranda akimirksniu, maža to, jomis pasidalina dar ir gausus būrys jūsų draugų.
- Šiomis dienomis vis labiau populiarėja įžymių žmonių paskyros socialiniuose tinkluose. Labai paprasta viską sužinoti apie aktorius, dainininkus, sportininkus, rašytojus ir visus kitus visuomenės veikėjus. Ir veikiausiai, tai nėra blogai. Nesakykite, kad jums neįdomu, ką viena ar kita žvaigždė veikė, valgė ar kokiame renginyje dalyvavo. Na, gal sakysite, kad neįdomu, bet slapta juk vis tiek užmesite akies krašteliu.
- Jei šiais metais esate pirmakursiai ir susirinkote į visai nepažįstamų žmonių grupę, itin patogu susikurti jūsų bendrą Facebook grupę socialiniame tinkle. Ten visi galėsite dalintis ne tik informacija apie mokslus, egzaminus ar namų darbus, bet taip pat ir greičiau įsiminsite savo kurso draugų vardus bei veidus. Patikėkite, tai tikrai veikia.
- Turbūt niekam ne paslaptis, kad šis socialinis tinklas gali pasiūlyti ir gausybę pramoginių žaidimų, kurie bus puiki išeitis laukiant eilėje pas stomatologą ar važiuojant viešuoju transportu. Net ir patys didžiausi žaidimų skeptikai pripažįsta – tai tikrai „užkabina“.
- Šis socialinis tinklas patogus tuo, jog gali tapti tarsi jūsų virtualia užrašų ar atsiminimų knygute. Jūs galite išsisaugoti įvairių filmų ar knygų nuorodas, draugų gimtadienių datas bei kitą reikalingą informaciją, kuri visada bus vienoje vietoje – jūsų paskyroje.
- Facebook tinklas pastaruoju metu taip „susidraugavo“ su kitomis svetainėmis, kad norint į jas prisijungti pakanka tik paspausti Patinka ir jums nereikės daugiau jokios papildomos registracijos, nes iškart prisijungsite naudodami savo profilį.
Trūkumai, be kurių nebūtų ir privalumų
- Facebook socialinis tinklas gali būti žalingas! Teigiama, kad nuo šio tinklo žmonės gali būti labiau priklausomi nei nuo cigaretės. Naudotis socialiniais tinklais – nieko blogo, tačiau kai tai tampa svarbiausiu gyvenimo aspektu, jau nežada nieko gero. Viską reikia naudoti saikingai ir žinoti, kada sustoti.
- Nors Facebook komanda itin daug dirba, jog apsaugotų kiekvieno asmens socialinio tinklo paskyrą, tačiau suklastotų profilių vis dar labai daug. Žmonės, kurie susikuria netikras paskyras, pasisavina svetimų žmonių fotografijas, dažniausiai jas naudoja ne itin kilniems tikslams: užgaulioja kitus, šaiposi, grasina. Tai ypač pavojinga vaikų ir jaunimo auditorijai.
- Dar vienas Facebook trūkumas – tai įvairios grupuotės, kurios savo sukurtose paskyrose skelbia rasistinius pasisakymus, užgaulioja ir grasina įvairių religijų ar kultūrų žmonėms. Facebook administracija kovoja su tokiomis grupuotėmis, tačiau visas jas panaikinti ne visada spėja.
- Teigiama, kad naudojimasis socialiniais tinklais nėra naudingas poroms. Pagal pastaraisiais metais atliktų tyrimų duomenis pastebėta, kad net trečdalis porų Facebook socialinį tinklą įvardija kaip vieną iš skyrybų priežasčių. Dažniausiai poros partneriai mylimojo ar mylimosios Facebook profilyje atranda to, ko nenorėtų rasti, o tai tik dar labiau paskatina konfliktą. Tad pagalvokite, ar socialiniuose tinkluose tikrai elgiatės taip, jog jūsų antroji pusė turėtų būti patenkinta?
- Manoma, kad itin dažnas socialinio tinklo naudojimas turi neigiamą įtaką studentų mokslo rezultatams. Nuo socialinių tinklų priklausomi žmonės švaisto laiką elektroninėje erdvėje, vietoj to, jog labiau susirūpintų mokslais. Socialinis tinklas už jus egzaminų neišlaikys, tad gerai pagalvokite, ar verta tiek ilgai naršyti kitų profiliuose.
- Socialiniai tinklai yra vieša erdvė, todėl nieko keisto, jog daug kas gali pamatyti jūsų kontaktinę ir asmeninę informaciją. Jūsų pačių labui, siūlome tokią informaciją paslėpti ir nerodyti visiems pašaliniams, nebent esate visiškai tikri dėl savo gausaus Facebook draugų rato.
- Daugelyje įmonių Facebook socialinio tinklo naudojimas yra uždraustas darbuotojams. Nieko keisto, mat kai kurie mėgsta daugiau laiko skirti apžiūrinėjant kolegų fotografijas, nei atsidėti darbams. O juk sakoma – pirma darbai, o paskui malonumai.
- Prisiminkite, kad jūsų pomėgius, veiklą bei informaciją gali matyti ir tie žmonės, kurie nėra jūsų tikrieji draugai. Tad rekomenduojame, jog naudotumėte privatumo nustatymus, kurių dėka pašaliniai negalės matyti, ką jūs veikiate ar kur šiuo metu esate. Atsarga gėdos nedaro.
- Ar teko girdėti, jog kartą motina nužudė savo vaiką, kuomet šis pravirko, nes buvo alkanas ir sutrukdė jai naršyti Facebook tinkle? O vyras pražudė savo žmoną, nes ši pakeitė jų statusą socialiniame tinkle? Gal tai ir reti, bet visgi realūs atvejai, kad ir kaip kraupiai tai skambėtų. Ir nors veikiausiai taip nutiko ne Lietuvoje, tačiau reikėtų jausti saiką net naudojantis socialiniais tinklais, kurie, kaip matome, gali būti pražūtingi.