Aerobika kitaip

Šokinėjimas ant batuto asocijuojasi su vaikiškomis šventėmis, kvailiojimais atrakcionų parkuose ir atostogomis kurortuose. Vilniuje jau pusę metų veikiantis batutų centras ŠOKLYNĖ šias asociacijas siekia praplėsti, nes šokinėjimas ant batuto yra vienas geriausių būdų „išbarstyti“ įkyrias mintis, pasikrauti teigiamų emocijų ir pakylėti savo nuotaikų barometrą. Laikas praleistas ant batuto yra labai aktyvus ir energingas, todėl per valandą žmogus gali sudeginti iki 1000 kalorijų. ŠOKLYNĖJE vyksta aerobikos, akrobatikos ir individualios treniruotės. Apie šį alternatyvų sportavimo būdą SPORTLAND MAGAZINE kalbasi su ŠOKLYNĖS vadove ir įkūrėja Lina Luneckiene.

10604074_1420976834865202_9042804440994292807_o

ŠOKLYNĖ – gana naujas klubas. Kaip ir iš kur kilo idėja atidaryti batutų centrą sportui?

Vidaus batutų, kaip parmogos ir visiems prieinamo sporto, idėja gimė Jungtinėse Amerikos valstijose 2004 metais. Iki to laiko batutai dažniausia asocijavosi su buitiniame lygmenyje naudojama preke privačiuose kiemuose ar soduose arba su tik profesionaliai sportuojančiais gimnastais bei akrobatais. Tad už Atlanto subrendęs išskirtinės pramogos, efektyvaus sporto ir gimtadienių šventimo derinys paplito po visą margąjį pasaulį. Apie tokį reiškinį kaip batutų parkas išgirdau iš savo draugės. Pamačiusi, kaip pasikeitė mano draugės formos po trijų mėnesių praleistų ant batuto, negalėjau ignoruoti puikios idėjos ir atimti iš žmonių galimybės sportuoti smagiai, linksmai ir, svarbiausia, prisimenant vaikystę, kai siausdavome ant tėvų lovų. Todėl ir buvo atidarytas batutų sporto centras Šoklynė.

Papasakokite daugiau, ką pas jus galima veikti?

Visada teigiau ir teigsiu, kad batutai – ne tik vaikų džiaugsmas. Tai puikus sportinis užsiėmimas ir suaugusiems. Šiuo metu kiekvieną dieną, nuo pirmadienio iki ketvirtadienio, vyksta aerobikos treniruotės. Kaip aš vadinu jas – kalorijųžudys. Norvegų mokslininkai teigia, kad treniruojantis ant batuto, „įdarbinami“ beveik kiekvienas raumuo, ypač – pilvo, rankų bei kojų. O norintiems išlaikyti sveiką širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, reikia mažiausiai pusantros valandos intensyvaus fizinio aktyvumo per dieną. Savo ir savo vaikų sveikata besirūpinantys žmonės tai kuo puikiausia žino ir to siekia.

Kaip vyksta treniruotės?

Aerobikos treniruotės vyksta nuosekliai. Pirmiausia yra atliekamas raumenų apšilimas (ką BŪTINA atlikti prieš bet kokią intensyvesnę veiklą ir visai nesvarbu, ar tai būtų tiesiog pramogavimas, ar rimta treniruotė). Vėliau – kardio, ištvermės, tempimo pratimai. Ir visa tai atliekama ant batutų. Tiesa, jei turėsite galimybių, būtinai pamėginkite pilvo presą stiprinančius atsilenkimo pratimus atlikti gulint ant batuto. Neįtikėtinas jausmas. Tarp pratimų treneris dar pamoko ir akrobatikos elementų. Treniruotes veda buvęs gimnastas, „break dance” profesionalas Denis Ščiglo.

Taip pat rugsėjo mėnesį startuos ir ŠOKLYNĖS akrobatikos akademija, kuri kvies tiek vaikus, tiek ir suaugusiuose išmokti profesionalaus šios gimnastikos rūšies meno.

Kokias raumenų grupes lavina šuoliai?

Kaip ir minėjau, reguliarus šokinėjimas ant batuto gerina raumenų tonusą, ypač pilvo, nugaros ir kojų. Pagrindiniai stabilumą užtikrinantys raumenys nuolat „dirba“ padėdami išlaikyti pusiausvyrą. Be to, užsiėmimai ant batuto padeda spartinti Jūsų medžiagų apykaitą, degina taip nepageidaujamus riebalus bei kalorijas. Be jokios abejonės, gerina kraujagyslių ir širdies veiklą.

Moksliškai kalbant, gravitacijai besipriešinantys šuoliai sustiprina visas kūno sistemas, todėl laikomi vienais naudingiausių aerobikos pratimų. Širdies ir kraujagyslių sistemos aktyvumas spartina širdies darbą ir pulsą. Kitaip tariant, šokinėjimas lavina širdies raumenį, taip pat stiprina pagrindines raumenų grupes, kurios padeda sklandesnei širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai.

Kokią naudą mūsų sveikatai daro sportas ant batuto?

Nusileidę ant batuto, savo raumenims suteikiate didesnį gravitacinį atostūmį (G jėgą). Širdies raumenų skaidulos dėl to tampa tvirtesnės. Tai reiškia, kad visi Jūsų raumenys tampa kur kas stipresni. Su kiekvienu šuoliu, šešiasdešimt trilijonų Jūsų kūno ląstelių yra sistemingai ir nuolat stiprinamos. Kadangi stiprinama Jūsų širdis, gerėja Jūsų kraujo cirkuliavimas. Sklandus cirkuliavimas užtikrina geresnį deguonies tiekimą kūno audiniams.

Dar labai SVARBUS momentas. Pratimai ant batuto neapkrauna taip kaulų ir sąnarių, kaip sportuojant ant kietos dangos. Kodėl taip yra? Todėl, kad batuto spyruoklės absorbuoja beveik 80 proc. atatrankos smūgio jėgos. Toks atatrankos sugėrimas sumažina apkrovas, tenkančias kaulams ir sąnariams (pvz. kelių ir nugaros) bei sumažina traumų riziką. Nuolat treniruojantis, galima pasiekti stabilesnės pusiausvyros, judesių koordinacijos ir tiesesnės laikysenos rezultatų. Batutų sportas gali sustiprinti Jūsų sąnarius, o tai mažina arba neleidžia atsirasti artrito skausmams. Stiprinami ir lavinami raumenys didina Jūsų lankstumą.

Šuoliai ant batuto taip pat gali didinti kaulų audinių tankumą. Pagal NASA tyrimus, šuoliai sumažina kaulų skilimo ir osteoporozės riziką. Nedidelis nusileidimo smūgio poveikis padeda stiprinti kaulus ir padeda vystytis kaulų audinių tankėjimui. NASA nustatė, kad šokinėjimas ant batuto padėjo atkurti sugrįžusių iš kosmoso astronautų kaulų masę, mat tokioje išvykoje jie netenka apie 15 proc. raumenų ir kaulų struktūros.

Be to, privalu atkreipti dėmesį dar į vieną itin svarbią ir aktualią batutų naudos detalę: atliekant testus buvo nustatyta šokinėjimo nauda AUTIZMU sergantiems vaikams. Didelis malonumas ir džiaugsmas bei pakili vidinė būsena skatina judėjimą, pusiausvyrą kontroliuojančios vestibuliarinės sistemos aktyvumą, taip pat gerina kūno padėties suvokimą. Šokinėjimas taip pat padeda suvokti, kaip kūnas juda erdvėje. Šokinėjimas ir balansavimas ant paaukštinimo gali padėti fiziškai ir sensoriškai integruoti skirtingas kūno sistemas. Šeimos ir draugų dalyvavimas taip pat teikia socialinę naudą.

Bet kokiu atveju, užsiimant aktyvia sportine veikla, privalu laikytis taisyklių ir trenerio nurodymų, priešingu atveju galima patirti kur kas daugiau žalos nei naudos.

Kam rekomenduotumėte batutus kaip sportą?

Visiems, kuriems svarbi sveikata, puiki emocinė būsena, tvirtas ir gražus kūnas. Amžiaus cenzo nėra! Svarbiausia, kaip ir renkantis bet kokią fizinę veiklą, objektyviai įvertinti savo kūno galimybes. Todėl visada rekomenduoju pasitarti su savo šeimos gydytoju dėl pasirinktos treniruočių rūšies.

Dėkoju už pokalbį.

Įkalbėjom sekantį savaitgalį nulėkti pašokinėti su draugais ant batutų? Tam tau reikės patogios, kokybiškos sportinės aprangos. Su ISIC apsipirk Sportland parduotuvėje 8% pigiau!

Tekstas: SPORTLAND MAGAZINE
Nuotraukos: soklyne.lt

Tau gali būti įdomu: