NAUJAS STUDIJŲ SEMESTRAS: KAIP PASIRUOŠTI?

Naujas studijų semestras. Nesvarbu, ar esi pirmakursis, ar jau skaičiuoji paskutinius metus universitete, naujas studijų semestras pareikalauja nemažai streso. Na, gal iš tiesų skirtumas ir yra – pirmakursiai dar nežino, ko tikėtis, o ketvirtakursiai žino ir nelaukia:) Jeigu naujas studijų semestras Tave  nuteikia pozityviai – šaunu, o jei vis dar gąsdina mintis apie naują semestrą – skaityk toliau, nes nuvysime visas negatyvias mintis ir padėsime tinkamai pasiruošti studijoms.

SAVIREFLEKSIJA

Prieš kibdamas į mokslus, pirmiausia apgalvok ir įvertink praėjusio semestro rezultatus, pasiekimus ir nesėkmes. Tikrai buvo momentų, kai didžiavaisi savimi. Pavyzdžiui: žinodamas, kad gruodžio mėnesį būsi itin užsiėmęs, visus reikalingus darbus pasidarei jau lapkričio pradžioje. Tikime, kad per visą mokslų laikotarpį netrūko ir streso. Galbūt nesisekė dirbti komandoje, ar nesupratai užduoties ir nepaprašei dėstytojo pagalbos. Visko būna. Tačiau tam, kad naujas studijų semestras būtų sėkmingas,  sumažintum nesėkmių rodiklį ir padidintum pasisekimų – reikia pasimokyti iš savo padarytų klaidų. Juk kaip ten sakoma: tik neprotingas žmogus darys tą patį ir tą patį tikėdamasis gauti skirtingą rezultatą. Ši frazė puikiai tinka ir mūsų temai. Pateikiame keletą klausimų pavyzdžių, į kuriuos atsakęs pamatysi, kur kitą semestrą reikėtų įdėti daugiau pastangų:

  • Kuris mokymosi metodas Tau labiausiai pasiteisino?
  • Kaip sekėsi ruoštis egzaminų sesijai? Ar buvo daug streso? Kodėl?
  • Ar galėjai kažką daryti kitaip? Jeigu taip, kodėl nedarei?
  • Įvertink visus projektus, kuriuos darei grupėje. Kaip vertini tuos darbus?
  • Kas Tau padėjo pasiekti gerų rezultatų? Kas padarė įtaką tam, jog gavai žemesnį balą?

Užsirašęs atsakymus į lapelį pamatysi, kur dar gali tobulėti ir ką pakeisti. Pavyzdžiui: praeitą semestrą Tau sunkiai sekėsi susidėlioti savo dienotvarkę. Dėl šios priežasties daugelį darbų teko daryti paskutinę minutę. Išvada – naujas studijų semestras turi būti skirtas įsigilinimui, kaip tinkamai susiplanuoti laiką. O galbūt jau išbandei viską ir vis tiek vos tik perskaitai sakinį, tuojau pat jį pamiršti? Nesijaudink ir mesk akį į šiuos patarimus kaip greičiau atsiminti informaciją. Ką gi, dabar, kai jau žinai savo stipriąsias ir silpnąsias puses, galime judėti toliau.

TIKSLŲ IŠSIKĖLIMAS

Svarbu ne tik žinoti, ko nori pasiekti šį semestrą, bet ir turėti visus tikslus užrašytus ant popieriaus lapo. Pakabinęs tikslų sąrašą pačioje matomiausioje kambario vietoje, kiekvieną dieną į jį žvilgtelėsi  ir nepamirši, ko sieki. O tikslai gali būti labai labai įvairūs. Štai keletas pavyzdžių: galbūt nori visas prezentacijas pasidaryti savaitę iki deadline’o. O gal Tavo šių metų šūkis – naujas studijų semestras be aštuntukų? Žinoma, prieš išsikeldamas tikslus įvertink realią situaciją ir įtrauk į sąrašą tik pačius svarbiausius. Kodėl? Na, jeigu tavo tikslai bus sunkiai įgyvendinami, kaip pavyzdžiui: perskaityti bent 20 textbook’ų, ir tokių tikslų bus daug, gale semestro liksi nusivylęs ir pervargęs, nes nežinosi, kur sutelkti jėgas. Mūsų patarimas – pradžiai užteks ir 5 tikslų. Svarbiausia, kad pats būtum motyvuotas juos pasiekti. O visa kita pavyks proceso metu.

PLANAVIMAS

Kai išsianalizavai pasiteisinusius metodus, žinai, ką kitą semestrą darysi kitaip ir turi išsikėlęs konkrečius tikslus, kurių sieksi – laikas darbų planavimui. Tai itin paprastas, tačiau itin efektyvus ir daug laiko sutaupantis metodas. Tam, kad nepamirštum atsiskaitomojo darbo datos, nepasiliktum laboratorinio darbo aprašymo paskutinei nakčiai ir naujas studijų semestras būtų vienas malonumas – pasidaryk darbų kalendorių. Svarbiausia, kad turėtum užsirašęs reikiamų atlikti darbų datas, komentarus ir reikalavimus. O visa kita skirta Tavo fantazijai. Naujas studijų semestras – puikus metas tokiems paruošiamiesiems darbams. Turbūt tau iškilo klausimas, o ką galėtum atlikti dabar, kol dar nežinai jokių darbų deadline’ų? Gali pasidaryti paskaitų tvarkaraštį. Taip bus lengviau derinti darbą, susitikimus su draugais ir visas veiklas, kuriomis užsiimi.

FINANSAI

Kad ir koks svarbus yra emocinis pasiruošimas studijoms, prasti piniginės reikalai gali sukelti nemažai problemų studijų semestrui net neprasidėjus. Jeigu atvyksti studijuoti iš kito miesto, pasirūpink savo santaupomis ir pajamomis. Galbūt nusišypsojo laimė ir turi nuostabų paskaitų/seminarų tvarkaraštį, kuris leis Tau suderinti darbą su studijomis? O gal esi susitaupęs nemažą sumą pinigų? Bet kokiu atveju, svarbiausia turimų pinigų neišleisti pirmomis vasario dienomis. Cha cha cha. Jeigu vis dar neatradai Tau labiausiai pasiteisinusio taupymo metodo – čia tikrai jį rasi. Be to, sutaupyti ne tik pinigų, bet ir vietos savo piniginėje gali su ISIC pažymėjimo pagalba. Kaip? Viskas itin paprasta – turėk 1 ISIC pažymėjimą vietoj 100 nuolaidų kortelių! Pasinaudoti ISIC pažymėjimo privalumais galėsi ne tik LIETUVOJE, bet ir 130 pasaulio šalių. Nieko nelauk ir pradėk naują semestrą su ISIC.

KITA

Kai jau visi svarbiausi pasiruošimo naujam semestrui darbai atlikti – metas pasirūpinti smulkesniais darbais. Pavyzdžiui, susitvarkyk savo darbo/mokslo vietą. Išmesk nebeveikiančius rašiklius, pasipildyk pieštukų atsargas. Galbūt praeitą pusmetį pastebėjai, kad pritrūko užrašinių – šį kartą įsigyk jų daugiau. Susitvarkęs savo rašomąjį stalą pastebėsi, kad chaosas sumažėjo ne tik kambaryje, bet ir Tavo galvoje. Tam, kad naujas studijų procesas teiktų daugiau laimės – susirask mėgiamą veiklą. Šokiai, molio lipdymas, dainavimas chore, tekstų rašymas, skaitymas ir grojimas smuiku – pasirinkimų daugybė. Jeigu jau turi hobį, žinai jo galią sumažinti stresą, atpalaiduoti mintis ir suteikti naujų jėgų. Tad, semestro pradžia – puikus metas atrasti save ir naują pomėgį.

 

Na, tai ne toks ir baisus tas naujas studijų semestras bus, tiesa?

 

 

 

 

 

 

 

Tau gali būti įdomu: