ISIC Pulsas’14 | Egzotiškos kalbos studijos – sėkmingos karjeros raktas
Vieni laimės ieško gimtinėje, kiti renkasi netolimas šalis, o tik patys drąsiausi ryžtasi didžiausiems išbandymams. Viena tokių – Gutjera Cilišauskaitė, kurios sėkmingos karjeros istorija prasidėjo po lyginamųjų Azijos studijų-sinologijos Vilniaus universiteto orientalistikos centre. Sunkius kinų kalbos mokslus krimtusi mergina jau beveik ketverius metus gyvena Kinijoje, Qingdao mieste, kur karjeros laiptais kopia vieni geriausių Kinijos viešbučių versle. Įspūdžiai, sėkmės istorija ir Kinijos įdomybės – tiesiai iš pirmų lupų.
Jaunatviškas maksimalizmas ir auganti Kinijos ekonomika
Keliauti, pažinti skirtingas tautas ir kultūras mėgstanti mergina rinkdamasi studijas mąstė apie žurnalistiką, turizmą ir kalbų mokslus. Būtent pastarieji labiausiai sužavėjo Gutjerą: „Rinkdamasi kalbų studijas galvojau apie kinų, suomių, arabų, hindi, kroatų, ispanų ir švedų kalbas. Galiausiai pasirinkau kinų kalbą, nes ji man atrodė įdomiausia, egzotiškiausia.“ Mergina neslepia – tam įtakos turėjo šalies ekonomika bei ateities perspektyvos: „Studijas rinkausi 2006 metais, kai Kinijos ekonomika pradėjo augti kaip ant mielių ir apie tai buvo rašoma kiekviename laikraštyje ar naujienų portale, todėl galiu teigti, kad ir tai turėjo šiek tiek įtakos mano pasirinkimui.“
Pirmą kartą į Kiniją Gutjera išvyko dar besimokydama ketvirtame kurse, kuomet laimėjo Kinijos vyriausybės stipendiją pusmečio studijoms Kinijoje, Shandong provincijos sostinėje, Jinan mieste. Šių studijų metu lietuvė turėjo ne tik galimybę gilinti kinų kalbos bei kultūros žinias, bet ir tapti žvaigžde vietiniams gyventojams. „Kartais būdavo baisu išeiti į gatvę, nes žmonės ar net šeimos sekiodavo mane po miestą ir fotografuodavo, o vaikščiojant parke susidarydavo didžiulė eilė norinčių nusifotografuoti su manimi ar mano vakariečiais draugais.“, – prisimena Gutjera. Visgi tolimoje šalyje merginai teko prisitaikyti prie daugelio kultūrinių skirtumų. „Pusę metų nevalgiau picos, negėriau gero vyno, nes tokių dalykų ten beveik nebuvo. Jei ir buvo, tai pagaminti pagal kinišką supratimą, todėl tokių produktų nebuvo galima vadinti tais pačiais vardais. Vienintelė vieta, kur galėdavau gauti kavos, buvo „McDonald‘s.“, – pasakoja mergina.
Kartą „paragavus“ – norisi daugiau
Gavusi bakalauro diplomą Gutjera nusprendė ir toliau mokslus tęsti Kinijoje, tad pasirinko metų trukmės kinų kalbos studijas Qingdao miesto universitete, tačiau viskas susiklostė dar geriau nei ji tikėjosi. „Būdama ten, vietinių dėstytojų paskatinta, nusprendžiau pateikti prašymą Konfucijaus instituto stipendijai dvejų metų kinų kalbos magistro studijoms. Sąlygos buvo tikrai geros: nemokamos dvejų metų studijos, užsienio studentų bendrabutis, knygos ir mėnesinė stipendija pragyvenimui. Viskas susiklostė palankiai, todėl gavusi stipendiją pradėjau studijas su bendramoksliais iš Lietuvos, Latvijos, Rusijos, Vokietijos, Tailando, Vietnamo ir Korėjos.“, – džiaugiasi Gutjera.
Nuo anglų kalbos mokytojos iki reklamos veido
Gyvendama Kinijoje Gutjera susipažino ne tik su šios šalies kultūra, bet turėjo ir nemažai galimybių save išbandyti įvairiose srityse. „Išmokau drakono šokį, išlaikiau kung fu egzaminą, dalyvavau kiniškos poezijos konkurse. Be viso šito, „paragavau“ anglų kalbos mokytojos darbo valstybinėse ir privačiose mokyklose, filmavausi ir fotografavausi juokingose kiniškose reklamose ir serialuose.“, – patirtimi dalinasi mergina.
Studentiškas gyvenimas Kinijoje Gutjerai buvo išties turiningas, mat per ilgas studentiškas atostogas mergina aplankė nemažai egzotiškų vietų. „Turėdama ilgas žiemos ir vasaros atostogas nukeliavau į daugybę nuostabių vietų Kinijoje, aplankiau Tailandą, Kambodžą, Vietnamą, Malaiziją, Filipinus. Be viso to, galėjau pati save išlaikyti be jokio alkstančio studento sindrom!“,– pasakojo mergina.
Didelė šalis – didelės galimybės
Kalbėdama apie karjeros galimybes Gutjera nedvejoja – jaunam žmogui kopti karjeros laiptais. Pasak Gutjeros, Kinijoje tikrai lengviau nei Lietuvoje. Kinija – tokia didelė ir auganti, galimybės čia atsiranda kaip grybai po lietaus.
Pasak merginos, viešbučių verslas Kinijoje itin
tinkamas užsieniečiams, nes norima neatsilikti nuo vakarietiškos kultūros. „Starwood“ viešbučiuose, kuriuose dirbu, stengiamasi pasamdyti po keletą užsieniečių. Vadybininkai tiesiog privalo būti vakariečiai, kad viešbučio standartai pernelyg nenutoltų nuo vakarietiškų. Užsieniečiams sudaromos labai geros gyvenimo ir darbo sąlygos: atlyginimas būna keliskart didesnis nei kinų, apmokama buto nuoma, dažnai net išlaidos vaikų mokslams, lėktuvų bilietai bent kartą per metus grįžti namo.“, – užsieniečiams taikomais privalumais dalinasi Gutjera.
Vietiniai kinai dėl darbo nesijaudina
Merginos nuomone, kinai nesureikšmina savo darbo, nes žino, kad gana lengvai gali susirasti naują. Pasak Gutjeros, darbuotojai išeina jei nepatinka atmosfera, per mažai poilsio, per daug pavargsta, skauda pėdas, nori pabandyti kažką naujo ar jų netenkina atlyginimas,
bet galimybės gauti paaukštinimą yra labai didelės, o su paaukštinimu didėja ir atlyginimas. Visgi išėję iš darbo, po mėnesio ar kelių jie jau turi naują darbą kitoje garsioje kompanijoje. Kartais susidaro vaizdas, kad darbo jie paprasčiausiai nevertina, nes visada gali gauti naują.
Straipsnį parengė Lina Skersytė
Straipsnis publikuojamas vieninteliame Lietuvoje, išskirtinai tik studentams, moksleiviams bei pedagogams skirtame žurnale ISIC Pulsas’14 rudens-žiemos numeryje. Leidinyje pateikiama naudinga informacija aktyviam ir žingeidžiam jaunimui. Čia kupina įdomių straipsnių, istorijų, apžvalgų ir interviu. Elektroninę žurnalo versija galite pavartyti čia.