7 klausimai, kuriuos Tau užduos per darbo pokalbį (+atsakymai)
Artėja darbo pokalbis? Jauti, jog kirba šioks toks jauduliukas? Na, gera žinia ta, jog, kaip ir beveik kiekvienam dalykui gyvenime, darbo pokalbiui galima pasiruošti. O kadangi vienas labiausiai gąsdinančių dalykų yra visi tie klausimai, į kuriuos reikės atsakyti pokalbio metu, labai norisi, jog ateitum tinkamai pasiruošęs ir deramai pasirodytum. Šiame straipsnyje ne tik sužinosi, kokius klausimus dažniausiai užduoda būsimi darbdaviai ar personalo atrankos specialistai, bet ir ką „tikrina“ kiekvienas iš tų klausimų bei kokių atsakymų iš Tavęs tikimasi.
Klausimas Nr.1: „Papasakokite apie save.“
Šis klausimas yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių darbo pokalbio metu. Pirmas dalykas, kurį turi suprasti, yra tai, jog iš tiesų šis klausimas yra visai ne apie Tave arba nevisai apie Tave. Kitas svarbus aspektas – kalbėti ne apie save kaip asmenį, o kaip darbuotoją, specialistą ar profesionalą. Viskas, ką pasakai, turi būti kažkaip susiję su tuo, kaip tai padėjo pagrindus Tau tapti tokiu, koks esi šiandien, ir kodėl tai svarbu būtent šiai pozicijai, į kurią dabar kandidatuoji. Viena iš paprasčiausių strategijų – atsakant trumpai nupasakoti savo CV paminint ir kiek išplėtojant esminius (t.y. šioje pozicijoje galimai reikšmingiausius) gyvenimo aprašymo momentus. Gal skamba keistai, tačiau darbo pokalbio metu Tu iš esmės stengiesi save parduoti kaip geriausią prekę rinkoje.
Tarkime (jei neturi itin daug darbo patirties), gali pasakoti taip: „… Baigiau X gimnaziją. Čia anglų kalbą mokėmės sustiprintu lygiu. Taip pat ten pirmą kartą iš istorijos mokytojos išgirdau apie politologiją. Kadangi abu ši dalykai labai patiko ir gerai sekėsi, nusprendžiau studijuoti politikos mokslus. Įstojau į X universitetą…. Atlikau praktiką X jaunimo skyriuje, kur dariau Y, Z dalykus. Stipriai pagilinau savo žinias apie N ir išmokau M. Iki šiol laisvu laiku mėgstu skaityti knygas apie N, tai mane labai domina… Dėl šių priežasčių, pamačius Jūsų darbo skelbimą, supratau…“
Klausimas Nr. 2: „Kokio darbo ieškote?“
Nors atrodo, kad atsakymas turėtų būti „taigi va tokio, kaip šitas!“, iš tiesų šis klausimas yra vienas iš svarbesnių. Čia reikia pažymėti, jog neretai jis užduodamas dar prieš pakviečiant į darbo pokalbį. Personalo atrankos tendencijos rodo, jo vis dažniau pirminė darbuotojų atranka, renkantis iš visų CV atsiuntusiųjų kandidatų, vykdoma telefonu. Ir bene pirmas klausimas yra pastarasis. Juo nesunkiai galima patikrinti, ar asmuo siuntinėjo gyvenimo aprašymus į tas pozicijas, kur tiesiog patiko aprašymas, ar kur tikrai mato save kaip specialistą, o gal tiesiog siuntė į tokį didelį kiekį įmonių, jog net neatsimena jų pavadinimų ir, paskambinus dėl darbo su dokumentais (gi alga buvo net labai nebloga nurodyta), žmogus atsako, jog norėtų aktyvaus, nemonotoniško darbo, nes labai mėgsta bendrauti, dirbti komandoje ir pan. Ar jauti, kur čia problema? Tavo atsakymai turi būti tikrai į dešimtuką, todėl: 1) siųsk CV tik ten, kur tikrai nori dirbti; 2) pasidomėk (nuoširdžiai) įmone, į kurią kandidatuoji; 3) jeigu neišgirdai, iš kur skambina, nesidrovėk pasitikslinti.
Klausimas Nr. 3: „Įvardinkite savo tris stipriąsias ir tris silpnąsias savybes.“
Panašiai kaip ir su ankstesniu klausimu, čia ieškoma atsakymo, kuris parodytų, ar esi tinkamas būtent šiai pozicijai. Žinoma, atsakymas tiesiogiai priklausys nuo pozicijos, į kurią kandidatuoji. Taip pat juo tikrinama, ar išvis suvoki, kokių savybių reikės šiai konkrečiai pozicijai. Dar jis parodo, kaip tu „sutari“ su savo blogosiomis savybėmis, ir, idealu, jeigu tą „blogumą“ gali kažkaip paversti gerumu (smulkmeniškas = kruopštus, labai kalbus = bendraujantis). Būtina suprasti, jog jeigu kandidatas kreipėsi dėl barmeno darbo pozicijos, jo stipriausia savybė neturėtų būti analitiniai įgūdžiai, o silpniausia drovumas. Suprask, kad čia nėra neteisingo atsakymo. Dar svarbiau, kad atsakymai turi būti nuoširdūs, nes kitaip ir Tu ilgainiui kankinsiesi dirbamas tai, kas prieštarauja Tavo prigimčiai (pvz., spurdantis aktyvistas sėdintis prie dokumentų ir pildantis lenteles). Idealu ir Tau, ir darbdaviui, kai natūraliai turi būtent tokias savybes, kokių reikia šiai pozicijai, o tos, kurias laikai silpnosiomis nėra pačios reikalingiausios tame darbe (nes juk gali būti drovokas, jeigu mėgsti dirbti su dokumentais).
Klausimas Nr. 4: „Kur matote save po 5/ 10 metų nuo dabar?“
Šiuo klausimu tikrinama, kaip labai įsipareigojęs ar kiek ilgai lojalus būsi įmonei, nes padeda sužinoti tavo trumpalaikius ir/ar ilgalaikius tikslus. Juk visai logiška, kad tuo atveju, kai žmogus kandidatuoja į poziciją, kur reikės dirbti su dokumentais, o sako, jog galvoja apie startup‘o įkūrimą, jis greičiausiai ilgai įmonėje neužsibus ir netrukus ieškos kito darbo. Jeigu darbas ypač sudėtingas ir įmonei reikės kelių mėnesių, kad apmokytų kandidatą tokiam darbui (ir jis tuos mėnesius įmonei negeneruos pelno, tačiau neš nuostolį – nes juk atlygį vis tiek reikia mokėti), visai tikėtina, jog toks atsakymas nebus priimtinas. Tačiau jei kandidatas į rinkodaros asistento pareigas sako, jog svajoja po 5 metų vadovauti komandai/skyriui, tikėtina, jog jis bus labai uolus ir lojalus darbuotojas. Arba jeigu į vadovo pareigas kandidatuojantis žmogus sako norįs ateityje įkurti savo verslą, tuomet gal tai ir nėra taip jau blogai – jis galimai atėjo semtis patirties ir kuo daugiau išmokti prieš prisiimdamas riziką ant savo pečių. Pagauni apie ką čia, tiesa?
Klausimas Nr. 5: „Ką darytumėte, jeigu staiga sužinotumėte, jog laimėjote loterijoje 10 milijonų?“
Kaip ir ankstesniuose klausimuose, skaičius čia neturi esmės. Svarbiausia – turinys. Na, o atsakymai į klausimus apie laimėjimą loterijoje pasako ypač daug, todėl pasitaiko tikrai neretai. Pirmiausia, toks klausimas leidžia eliminuoti esminį bet kokio žmogaus rūpestį – pinigus; tuomet atsakymai tampa kur kas atviresni. Taip pat jis padeda susidaryti įspūdį apie tikruosius žmogaus troškimus ir būdą. Jeigu kandidatas sako, jog laimėjęs loterijoje viską mestų ir susikrovęs lagaminus iškeliautų į kelionę aplink pasaulį, tai suponuoja šiokį tokį asmens lengvabūdiškumą, o kartais net tai, jog jis iš tiesų netrokšta gilinti žinias į sritį, o tiesiog nori „atidirbti“ savo laiką ir kuo greičiau keliauti namo. Taip pat tai gali reikšti, jog pakaktų konkurentų įmonei pasiūlyti daugiau pinigų ir pastarasis nė nemirktelėjęs perbėgtų į kitą barikadų pusę. Žinoma, jeigu darbas glaudžiai susijęs su nuolatinėmis kelionėmis, komandiruotėmis toks atsakymas atrodo ne toks ir blogas – kandidatas labai mėgsta keliauti, jo tai nevargina; galimai net džiaugtųsi, kad dirbdamas galės ir keliauti.
Klausimas Nr. 6: „Kodėl išėjote iš ankstesnės darbovietės“?
Atsakant į šį klausimą svarbiausia nepamiršti, kad jokiu būdu negalima imti pasakoti visų blogybių, privertusių išeiti iš darbo, ar koks negeras buvo vadovas, keisti ar nedraugiški kolegos, prasta alga ar pan. Geriausia strategija čia – viską pateikti per pozityvumo prizmę. Galima atsakyti, jog praėjusioje darbovietėje išmokai daugybę dalykų, įgavai daug naudingų įgūdžių, žinių, užaugai, tačiau pajutai, jog ten nebepavyks patobulėti, o Tu esi pasiruošęs judėti toliau ir manai, jog turimas žinias puikiai pavyktų pritaikyti šioje įmonėje, kartu siekiant naujų aukštumų ir geriausių rezultatų. Būk pozityvus ir atrask gerų dalykų, kurie kartu galėtų būti ir argumentais kodėl būtent TU ir kodėl būtent ČIA.
Klausimas Nr. 7: „Ką žinote apie mūsų įmonę?“
Turbūt jau gali nutuokti, ką patarsim: prieš eidamas į darbo pokalbį, kaip reikiant pasidomėk įmone, į kurios siūlomą darbo poziciją kandidatuosi. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį: 1) įmonės tinklapį – susipažink su įmonės teikiamais produktais/paslaugomis; atkreipk dėmesį į geriausiose pozicijose esančius ar pabrėžiamus elementus – tai greičiausiai yra arba geriausi/ sėkmingiausi produktai/ paslaugos, arba tie, kurie dabar aktualiausi – tuo šiandien gyvena ta įmonė. 2) socialinės paskyros – nepatingėk paskrolinti bent įmonės Facebook, Instagram ir Linkedin paskyras; 3) straipsniai ir publikacijos – čia perskaitysi apie įmonės ryškiausius gyvenimo momentus (galimai ne tik teigiamus, bet ir neigiamus); 4) kompanijos profilis įmonių kataloguose (tarkime rekvizitai.lt, 118.lt ar pan.) – šioje platformoje rasi informaciją apie oficialų darbo užmokestį, darbuotojų skaičių, vadovo pavardę, atsiliepimus, susijusius straipsnius ir kitą tau kaip darbuotojui aktualią informaciją. Darbo pokalbio metu pasistenk šią informaciją įpinti į savo teiginius – taip pademonstruosi, jog tikrai nuoširdžiai pasidomėjai įmone, žinai ir supranti, kuo ji užsiima. Na, o tam atvejui jeigu gausi būtent tokį klausimą (o tai net labai tikėtina), po tokios analizės pamėgink sau į jį atsakyti. Tuomet pokalbio metu tereikės tai pakartoti.
Na štai, dabar jau žinai, kad darbdavys ar personalo atrankos specialistas siekia iš visų kampų patikrinti ir suprasti, ar esi geriausias pasirinkimas būtent tai pozicijai, į kurią kandidatuoji. Tai svarbu todėl, jog tik tinkamas ir, kaip minėta, tarsi natūraliai tam tikras savybes turintis (arba linkęs jas turėti) žmogus gautų darbą. Dėl šios priežasties turi būti tikrai nuoširdus. Bet ne dėl jų, ne kad gautum tą darbą, o dėl savęs. Juk tik tada darbas (sudarantis didžiąją dalį dienos) bus kartu ir asmeninis iššūkis, džiaugsmas dėl savo pasiekimų. Suprask, kad kažkur tikrai slapstosi darbas, kuriame Tau puikiai seksis ir kuris patiks, kur skleisis ir vystysis geriausios Tavo savybės, kur būdamas toks, koks esi, pasieksi daugiausiai. Tereikia ieškoti, bandyti, nebijoti.
Dabar, kai žinai, ko klaus Tavęs, turi žinoti, ko paklausti darbdavio pačiam. Tau tikrai patiks mūsų kitas straipsnis: „10 klausimų darbdaviui darbo pokalbio metu“.
P.S. Pirmakursi, jau gali PER 5 MINUTES pasigaminti studento pažymėjimą! Užsisakyk internetu ir gauk į namus/paštomatą arba įkelk savo nuotrauką ir ateik atsiimti pažymėjimo iš karto! Neturi nuotraukos? Nebėda – NEMOKAMAI tave nufotografuosim. Imk ISIC čia: isic.lt/uzsakyk/ Iki greito!